01.04.2019 10:22
(rup)
Zpravodajství
názory
Zobrazeno
3344x
|
Obyvatelé Lipovky si dlouhodobě stěžují na světelný smog a hluk z nedaleké průmyslové zóny Preymesser. V platném územním plánu Rychnova nad Kněžnou, po zahrnutí změny číslo 1, existuje mezi průmyslovou zónou Preymesser a místní částí Velká Lipovka podél silnice I/14 vydefinovaná plocha označená jako koridor pro terénní val. Ten by mohl část potíží eliminovat.
V dokumentu Koncepce uspořádání krajiny je tento koridor vyznačen zelenou šrafovanou plochou. Ta se nachází mezí bývalou čerpací stanicí a lesním porostem Kruh. Není bez zajímavosti, že si právě tuto plochu vymohli při projednávání změny územního plánu č. 1 svými připomínkami právě obyvatelé Lipovky. Jenže zabývá se tím někdo z odpovědných?
Zeptali jsme se proto na radnici, zda se v dohledné době počítá s realizací terénního valu, nebo zda se alespoň někdo zabývá přípravou na realizaci. Jenže odpovědi jsme se nedočkali. Starosta města Jan Skořepa /Nezávislí za Rychnov/ totiž na zaslaný e-mail nereagoval, následující žádost o informace dle zákona 106/1999 Sb. předal úředníkům města.
Tady je znění našich otázek a také odpověď:
1. Je ve finančních možnostech města připravit (např. výkup pozemků) či realizovat výstavbu protihlukového valu?
2. V jakém časovém období?
3. Lze do realizace zapojit soukromé subjekty, které se zabývají recyklací či ukládáním zeminy (např. z výstavby hal v PZ Lipovka či liniových staveb)?
"Odpověď na tuto část Vašeho dotazu je třeba odmítnout s ohledem na ustanovení § 2 odst. 4 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, neboť se týká záležitostí, o nichž zastupitelstvo města dosud nerozhodovalo, a proto není možné předjímat budoucí vývoj předestřené problematiky,“ odpověděla na dotaz úřednice městského úřadu Jana Linhartová.
Z pohledu úředníka městského úřadu je tato odpověď v naprostém pořádku a byla předvídatelná, z pohledu občana už nikoliv. Starosta by měl občanům města sdělit, jaké má samospráva představy o rozvoji města a také o vytváření podmínek pro spokojený život obyvatel městských částí. Ve volebním programu starostovy strany se totiž píše: "Budeme pokračovat v investicích do majetku města v jeho centru i okrajových či místních částech. Budeme při tom dbát na životní prostředí. Budeme se starat o rozvoj města a budeme přímo i nepřímo podporovat výstavbu nových objektů k bydlení.“
Zeptali jsme se proto zastupitelů zvolených do zastupitelstva města, kteří žijí v dosahu průmyslové zony, na dvě otázky spojené právě se vznikem terénního valu, který by mohl ochránit obyvatele Lipovky před světelným smogem a hlukem.
 Karel Štrégl /Nestraníci/
|
 Marie Linhartová /Nezávislí za Rychnov/
|
Jakým způsobem či opatřením, podle Vás, může město nebo někdo jiný pomoci?
|
V Územním plánu je navržen zelený pás, který by měl hluk a světlo eliminovat.
|
Co mám dělat, když mě ruší provoz blízké továrny, výrobní dílny?
Nejprve si ověřte, zda je provozovna užívána v souladu s účelem deklarovaným ve stavebním povolení (ohlášení), resp. v kolaudačním rozhodnutí (kolaudačním souhlasu apod.). S žádostí o tyto informace se můžete obrátit na příslušný stavební úřad (případně na krajský úřad, pokud bylo vydáno integrované povolení – zpravidla u velkých provozů). Pokud stavba není užívána v souladu s povolením, žádejte u stavebního úřadu zjednání nápravy (změna v užívání stavby, provedení nezbytných úprav, popř. uložení pokuty atd.).
Je-li stavba užívána v souladu s rozhodnutími stavebního úřadu, a přesto svým hlučným provozem obtěžuje okolí, obraťte se na Krajskou hygienickou stanici s podnětem k provedení státního zdravotního dozoru. Krajská hygienická stanice by měla zajistit měření hluku a zjistí-li porušení limitů v chráněných prostorech, může uložit vlastníkovi stavby pokutu. Při závažném ohrožení veřejného zdraví pak má možnost i pozastavit výkon činnosti, provozu nebo používání zdroje hluku do odstranění závady, anebo i okamžité uzavření provozovny.
Co mám dělat. když mě obtěžuje světelný smog?
Obraťte se na stavební úřad. Stavební úřady mají za úkol povolovat takové stavby, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v právních předpisech. Tedy i takové, které nebudou obtěžovat svoje okolí nadměrným osvětlením. Můžete si vyžádat informace o povolení ke konkrétnímu zdroji a zjistit, zda byla tato otázka při povolovaní řešena. Stavební úřad také může uložit tomu, kdo porušil povinnosti uložené stavebním nebo jiným povolením (souhlasem) úřadu, sankci.
Obraťte se na orgán ochrany ovzduší. Problematiku světelného znečištění upravuje výslovně právě zákon o ochraně ovzduší. Orgán ochrany ovzduší by měl prošetřit, zda je v dané lokalitě zdroj rušivého světla, ačkoli zákon o ochraně ovzduší nedává orgánům ochrany ovzduší přímo žádné kompetence v této oblasti.
Obraťte se na Českou inspekci životního prostředí. Česká inspekce životního prostředí je v oblasti ochrany ovzduší pověřena kontrolou dodržování veškerých povinností provozovateli stacionárních zvláště velkých, velkých a středních zdrojů znečišťování ovzduší, ukládáním sankcí (pokuty, zastavení provozu) a nápravných opatření, a je dotčeným orgánem při vydávání povolení v řízeních vedenými krajskými úřady.
|
V jakém časovém horizontu by případná opatření měla být provedena??
|
Doba realizace ještě nebyla stanovena.
|
Konkrétně tedy doporučuji, aby se obyvatelé Lipovky, kterých se to týká, jmenovitě a písemně obrátili se svojí žádostí na stavební úřad, popř. KHS (viz. výše), který se musí jejich žádostí do 30 dnů zabývat.
|
 Dionýz Zakál /ODS/
|
![]()
|
Jakým způsobem či opatřením, podle Vás, může město nebo někdo jiný pomoci?
|
|
|
V jakém časovém horizontu by případná opatření měla být provedena?
|
|
|
Redakce děkuje za poskytnuté odpovědi. Zastupitel Zakál /ODS/ na zaslané otázky neodpověděl. A to i přesto, že jeho volebním programem je větší starost o periferie města. Tento zastupitelský duel vychází také v tištěné podobě v rámci zpravodaje Rychnovské zrcadlo, který byl zdarma distribuován do poštovních schránek obyvatel města.
|