Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií (rup)
hash tag #vlakovenadrazilipovka
13.07.2018 12:25

(rup)

Zpravodajství
doprava

Zobrazeno 8767x
Vláda České republiky na svém zasedání 21. června 2017 schválila aktualizovaný plán k zabezpečení investiční přípravy rozšíření průmyslové zóny Solnice - Kvasiny. Jinými slovy navýšila dotaci z tří na šest miliard korun. Jednou z akcí, která se do rozpočtu dotace vešla je také vybudování nového železničního nádraží Lipovka.
Jenže o této nové stanici se toho mezi obyvateli města mnoho neví. Redakce oslovila několik majitelů rodinných domů v nové zástavbě v místní části Litohrady s otázkou, co ví o záměru postavit nedaleko jejich domů nádraží. A odpověď byla téměř vždy shodná. "Slyšeli jsme o tom, ale nemáme žádnou představu, o jak velké nádraží se má jednat,“ znělo v odpovědích. Když se dozvěděli, že se má jednat o velkou stanici s minimálně deseti kolejemi, bylo možné zahlédnout v očích mnohých oslovených mírné či větší zděšení.
Ve studii územních dopadů rozvoje Průmyslové zóny Solnice – Kvasiny – Rychnov nad Kněžnou (PZ), kterou si nechal zpracovat Královéhradecký kraj, se píše, že: "Železniční trať č. 022 je jednokolejná a neelektrizovaná, traťová rychlost je v úseku Častolovice – Rychnov nad Kněžnou 60 km/h a v úseku Rychnov nad Kněžnou – Solnice 50 km/h s místními omezeními. Směrové poměry a technické parametry trati jsou dlouhodobě nevyhovující, pro osobní dopravu je trať pomalá, a tedy jen omezeně konkurenceschopná vůči individuální automobilové nebo autobusové dopravě, pro nákladní dopravu je trať málo propustná a nenachází se na ní žádná železniční stanice s možností vlakotvorby délky 600 metrů“.
To má změnit probíhající stavba Zvýšení kapacity trati Týniště nad Orlicí – Častolovice – Solnice. "Dopravní koncept celé trati Častolovice – Solnice, resp. Týniště – Častolovice – Solnice byl stanoven ve studii proveditelnosti, která definovala požadované přepravní kapacity jak osobní tak nákladní dopravy. Touto studií bylo navrženo vybudování nové železniční stanice Lipovka, která zásadním způsobem přispěje ke zlepšení provozních podmínek v nákladní dopravě, neboť se nachází v bezprostřední blízkosti dynamicky se rozvíjejících průmyslových zón. Dle dopravních prognóz vyplynul požadavek na provozování 7 párů nákladních vlaků o délce maximálně 650 m. Realizací stavby tedy zůstane v zásadě zachován stávající rozsah nákladní železniční dopravy - v současnosti 6 párů nákladních vlaků v úseku Častolovice – Solnice,“ sdělil serveru Orlický.net mluvčí Správy železniční dopravní cesty (sždc) Marek Illiaš.
Nová železniční stanice bude mít celkem deset staničních kolejí. "Z toho čtyři koleje jsou dopravní a šest kolejí je manipulačních. Ve stanici rovněž vznikne nová zastávka, která je situována u stávajícího železničního přejezdu P4115, tzn. do blízkosti obce Lipovka. U krajní manipulační koleje pak bude zřízena prostorová rezerva pro budoucí zřízení nákladní plochy,“ dodal mluvčí SŽDC.
Nádraží bude v majetku SŽDC, která nabízí přístup na železniční dopravní cestu pro všechny dopravce. Vybudování nákladní stanice souvisí s plánovaným rozvojem průmyslové zóny v této oblasti a bude určeno zejména pro sestavování nákladních vlaků. "Cílem SŽDC je nabídnout budoucím uživatelům průmyslové zóny dostatečnou kapacitu železniční infrastruktury jako ekologičtejší alternativu k již v současnosti přetížené silniční sítě,“ vysvětlil Illiaš.
Výše zmíněná studie dále uvádí, že železniční stanice Lipovka umožní odstavení prázdných i ložených vozů v bezprostřední blízkosti PZ. Tato skutečnost bude mít podle autorů dopad zejména na flexibilitu a spolehlivost přistavení prázdných a odvoz ložených vozů. "Díky odstavení těchto vozů v Lipovce již nebude nutné je pro bezprostřední nakládku pokaždé dopravovat až z Týniště nad Orlicí po malých skupinách a bude možné se jimi předzásobit. Pokud se ukáže provozně technologická nezbytnost, počítá záměr s novou výhybnou Synkov v potřebné užitné délce 700 metrů, na přímém úseku trati mezi železničními stanicemi Synkov a Slemeno."
Po realizaci nového železničního nádraží Lipovka počítá Škoda Auto s navýšením objemu nákladní železniční dopravy. Navíc se reálně uvažuje o možnosti zajištění 1 páru vlaků s transportem materiálu a dílů od dodavatelů do závodu Škoda Auto Kvasiny.

••• Škoda Auto nakládá 550 aut denně
Tolik teorie zaznamenaná do studie. Jaké množství aut ale nyní denně nakládá automobilka Škoda v Kvasinách na vlak? A kolik je to procent ze všech odvezených aut? "Na vlak nakládáme v průměru 550 aut denně, denní produkce je v současnosti více než 1.100 vozů. Vlakem se odváží cca 52 % objemu výroby,“ odpověděla na otázky zpravodajského portálu Orlický.net mluvčí automobilky Škoda Martina Gillichová. A dodala: "Každý den odjíždí z Kvasin v průměru 6 vlakových souprav, tj. 60 vagonů.“
Automobilka využívá pro nakládku vyrobených vozů speciální rampu v prostoru železniční stanice Solnice, která má dvě koleje. Na každou z nich se vejde přibližně pět až šest vagónů. "Technická kapacita přesuvny vagonů je 900 hotových vozů denně. Naložení jednoho železničního vozu trvá přibližně 20 minut. Jeden vlak se tedy nakládá přibližně 3,3 hodiny,“ uvedla Gillichová. Po naložení musí lokomotiva vyjet s vagóny do nádraží a tam nechat vlak spojit. A tento postup se nebude měnit ani v budoucnu. “Poměř železnice a LKW se dlouhodobě mění v rámci strategie Zelené logistiky ve prospěch železnice. Nyní po železnici odjíždí téměř 60 % produkce našich vozů. O postavení nové rampy se ale v současné době neuvažuje, stávající kapacita je dostačující,“ doplnila mluvčí automobilky.
SŽDC, jak už bylo uvedeno, chce nabídnout budoucím uživatelům průmyslové zóny dostatečnou kapacitu železniční infrastruktury. Ale budou mít dodavatelé zájem? Proto jsme se v automobilce ještě zeptali, jakým způsobem se vozí komponenty pro montáž auta a jak to bude v budoucnu? "Vlečka u závodu Kvasiny slouží pouze pro expedici hotových vozů. Pro transport materiálu pro výrobu vozů, se využívá z větší části kamionová doprava, a to především z důvodu flexibility dodávek,“ uzavřela Gillichová.

••• Ochrana obyvatel před hlukem a světelným smogem
Zbývá zodpovědět otázku, jak bude řešena ochrana obyvatel místních částí Litohrady a Lipovka před hlukem a světelným smogem z tohoto nádraží. "V rámci zpracování dokumentace pro územní řízení bude mimo jiné zpracována hluková studie, která má za úkol zjistit hlukovou zátěž v celé oblasti dotčené stavbou a v případě překročení zákonných limitů navrhnout opatření pro jejich snížení pod tuto hranici. Obdobně je to v případě světelného smogu, který je řešen při návrhu osvětlení jednotlivých ploch,“ okomentoval Marek Illiaš z tiskového oddělení SŽDC.
A jaký je časový horizont? Realizace stavby se předpokládá v roce 2020. Rozpočet na výstavbu se nijak nezměnil, a tak vláda již od roku 2015 počítá s částkou 380 milionů korun. Na dalších 180 milionů pak přijde výstavba komunikace III. třídy, která má zajistit jak napojení PZ, tak i napojení železniční stanice Lipovka.


Podpoote redakci on-line deníku Orlický.net! Kliknite, prosím, na reklamní banner našich inzerentu. Tento zpravodajský portál funguje díky reklami jako je tato. Dikujeme.


Fotogalerie

Na této ploše vznikne vlakové nádraží Lipovka s minimálně deseti kolejemi

Obyvatelé Litohrad budou mít nádraží téměř za humny

Umístění železniční stanice. Zdroj: cirihk.cz

Podklady pro jednání zastupitelů ke změně územního plánu č. 2 města Rychnov nad Kněžnou
Foto: (rup)

Související články:
Napojení obchvatu u Lipovky: Vznikne tam kvůli nádraží požadovaný kruhák?

Tento článek vychází také v tištěné podobě v rámci měsíčníku Rychnovské zrcadlo, který je určen pro obyvatele Rychnova nad Kněžnou. Ti jej naleznou zdarma ve svých poštovních schránkách.


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Začala třetí fáze výstavby okružní křižovatky. Kvůli úplné uzávěře do průmyslové zóny jen po objízdných trasách
Hasiči likvidovali havárii vody na úřadě
Vzpomínání na Šlitra: Myslím si, že na Rychnov dost zanevřel
Šlitr své vztahy zakládal na dobru a slušném až noblesním vztahu člověka k člověku
Šlitr je tak dobrý muzikant i výtvarník, že konkuruje sám sobě
Gymnázium slaví 100 let od narození svého studenta Jiřího Šlitra. Jaký to byl student a jak na něho vzpomínali jeho spolužáci
Rychnovský zámek a galerie bez bariér: Nový výtah zpřístupní historické prostory všem
Klíčová silnice do průmyslové zóny bude několik měsíců neprůjezdná. Startují práce na výstavbě kruháku
Kamion s novými škodovkami v příkopu, střet dvou osobáků před semaforem
Na křižovatce se srazil náklaďák se skútrem. Motocyklista nehodu nepřežil
Vesmírný projekt oceněný NASA, čokotiskárna i roboti. Festival vynálezců Maker Faire nabídne program pro celou rodinu
Bílého hyundaie neudržel na nové asfaltce a poslal ho do škarpy
V křižovatce se střetlo auto s motorkou, jedna osoba skončila v péči záchranářů
Na křižovatce, která bude za pár měsíců okružní, komplikovala během dopravní špičky nehoda
Žena se opakovaně domáhala zásahu policistů: "Syn má schizofrenii a pije". Jednalo se ale o zneužití tísňového volání
Rákosníčkovo hřiště nebude Rákosníčkovo. Potravinářský řetězec žádá odstranění názvu
Prázdninová dobrodružství v Kamínku
Nebezpečnou křižovatku nahradí kruhák. Stavět se bude v letních měsících
Na radnici cvičně svolali krizový štáb
Na ohlášený požár sazí v komíně nasadili hasiči výškovou techniku
Srážka škodovky s osobním vlakem se obešla bez zranění. Vlak vozidlo z přejezdu odhodil na souběžnou silnici
Další náraz auta do stromu, další mladý člověk přišel o život
Bavorák narazil do stromu a následně se převrátil na střechu. Jeden z pasažérů v nemocnici zemřel
Známe nejúspěšnější sportovce a sportovní osobnost loňského roku
Hrubá stavba nového nemocničního pavilonu už stojí. Práce pokračují za plného provozu
Rychnovská nemocnice je o krok blíž k úplnému osamostatnění
Do obrazárny místo po příkrém točitém schodišti bezpečně výtahem. Zámek a galerie budou bez bariér
Bejval Antonín byl sígr, ale srazit k zemi si nezasloužil. Skupinka kluků a holek poničila naučnou stezku i hmyzí domeček
Z paneláku museli hasiči evakuovat 15 lidí, pes uhynul
Stavba nákladového nádraží Lipovka získala stavební povolení. Spolu s rekonstrukcí železniční tratě z Rychnova do Solnice


Proběhla úprava režimu semaforů u Avionu. Ty reagují dynamicky na množství aut v jednotlivých směrech
18.07.2024 | 11:52 | Ústí nad Orlicí

Rekonstrukce křižovatky Mileta pokračuje. Stavbaři začali stavět podchody
18.07.2024 | 09:48 | Hradec Králové

Probíhá přestavba okružní křižovatky u muzea
16.07.2024 | 09:46 | Ústí nad Orlicí

Proběhla změna dopravního značení na vytížené silnici. Řidiči by se měli mít na pozoru
12.07.2024 | 08:04 | Náchod

Stavbaři zahájili opravu silnice I/35 v úseku Hřebeč – Moravská Třebová. Objížďky jsou dlouhé
11.07.2024 | 10:45 | Orlický.net

Průjezd Vrchovinami na silnici I/14 uzavřela rekonstrukce kruháku
09.07.2024 | 10:38 | Nové Město nad Metují

Na Benešově třídě startuje oprava dvou ocelových lávek
09.07.2024 | 09:37 | Hradec Králové

Začala třetí fáze výstavby okružní křižovatky. Kvůli úplné uzávěře do průmyslové zóny jen po objízdných trasách
08.07.2024 | 10:39 | (rup)

Obchvat Rokytna už slouží řidičům. Jako přivaděč na dálnici ze silnice I/35
03.07.2024 | 10:21 | Pardubický kraj

Silnice I/36 z Čestic na Borohrádek je uzavřena. Stavbaři opravují křižovatku v Moravsku
02.07.2024 | 10:27 | Orlický.net

Město je bez tranzitní dopravy. Řidiči ode dneška mohou jezdit po kompletním ochvatu
27.06.2024 | 16:33 | Královéhradecký kraj

Správa a údržba silnic aplikuje na "okresky" emulzní nátěry. Pomáhají zacelit povrch silnice
26.06.2024 | 09:27 | Orlický.net

V kraji začala největší obnova vlaků v historii. Na zdejší tratě vyjede 40 nových jednotek za čtyři miliardy Kč
26.06.2024 | 06:24 | Královéhradecký kraj

Solární lampy osvětlují část cyklostezky
25.06.2024 | 12:37 | Letohrad

Skončila úplná uzavírka silnice I/14 v ulici U Zázvorky
21.06.2024 | 09:51 | Nové Město nad Metujízprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Začala třetí fáze výstavby okružní křižovatky. Kvůli úplné uzávěře do průmyslové zóny jen po objízdných trasách
Hasiči likvidovali havárii vody na úřadě
Vzpomínání na Šlitra: Myslím si, že na Rychnov dost zanevřel
Šlitr své vztahy zakládal na dobru a slušném až noblesním vztahu člověka k člověku
Ústí nad Orlicí
Proběhla úprava režimu semaforů u Avionu. Ty reagují dynamicky na množství aut v jednotlivých směrech
Probíhá přestavba okružní křižovatky u muzea
Dětské hřiště projde proměnou. Kvůli konci licence nesmí nést svůj původní název
Radnice řeší dílčí opravy ulice, na které přívalový déšť vytrhal žulovou dlažbu
Žamberk
V hlavě 2 trhalo rekordy v USA, nyní míří do českých kin
Nová moderní expozice s Ďáblovou biblí
Letní kino v Žamberku
Na muže spadl slisovaný balík papíru. Svědci na záchranu nasadili vysokozdvižný vozík
Lanškroun
Město podniklo první krok k nové vizuální identitě. Zájemci mohou radnici pomoci
Zastupitelé dali obnově přírodního koupaliště zelenou. Referendum nebude
Obnova areálu koupaliště u Dlouhého rybníka
Dvě ulice nově propojí chodník. Zvýší se bezpečnost
Nové Město nad Metují
Mladí plavci zakončili letní plaveckou sezónu
Skončila úplná uzavírka silnice I/14 v ulici U Zázvorky
Hořelo v prostoru zásobovací rampy obchodu s potravinami. Hasiči evakuovali nakupující i zaměstnance
Vzniká nový domov pro klienty se zdravotním postižením. Bude dobře sloužit 18 klientům?
Dobruška
Osobní auto narazilo do stromu
Složky IZS se předvedly na náměstí
Další nehoda na přehledné křižovatce. Tentokrát se srazilo osobní auto s motorkou
Žena neoprávněně čerpala dávky. Přišla si téměř na čtvrt milionu
Letohrad
Solární lampy osvětlují část cyklostezky
Letohrad investuje do oprav místních silnic
Kluci a holky projektovali domy, stavěli klenbu a rozpoznávali žárovky
Dlouho plánovaná oprava krajské silnice se blíží. Řidiče čekají komplikace
Kostelec nad Orlicí
Bikerka Miculyčová jede na olympiádu
Dobrovolní hasiči objeli kvůli zásahům během dvou hodin půlku okresu
Začalo rozšiřování školního statku střední zemědělské školy
Zlatý hattrick i zlatá premiéra
Choceň
Během dvou dní dva požáry. Hořela střecha i jídlo na plotně
Radnice představila informační panely pro osvětovou činnost. Aktuálním tématem je kompostování
Na lesní cestě našli lidé mrtvého cyklistu. Policie hledá svědky
Ohořelý parapet okna, začouzený strop. Na balkoně hořel plastový kbelík s popelem z krbu. Škoda za nedbalost je vysoká
Týniště nad Orlicí
Výbuch munice během výcviku pyrotechniků má jednu oběť a osm zraněných. Vojáci byli z Podorlicka
Srazil se cyklista s elektrocyklistou. Policie hledá svědky
27. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka 2024
ČARODĚJNICE 2024 SE POVEDLY
Vamberk
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Česká Skalice
Dvě nehody během dvou dní. V jednom případě sehrál roli alkohol koloběžkaře
Hasiči varují před nebezpečnými jezy. A nacvičovali záchranu tonoucího z podvěsu
Zaklíněním řidiče skončila ranní nehoda dvou aut, náklaďáku a autobusu
Kvůli alkoholu a mokré silnici se řidič audiny nevešel na silnici
Rokytnice v Orlických horách
V bytě během nabíjení hořela baterie elektrokola. Majitel ji vyhodil z okna
Orientační běh v Orlických horách přilákal špičky i nováčky
Na Orienťák v Orlických horách přijede 1400 účastníků
Radnice oznámila dohodu na odkup kotelen od soukromého vlastníka
Česká Třebová
Cyklistické mistrovství ČR a SR U23 v České Třebové ovládli Dunár a Fiala
Nestraníci s podporou Třebováků PRO Zdraví a Sport vypověděli koaliční smlouvu, rada města bude dále působit se šesti členy
100 let od narození konstruktéra Velorexu
Místostarostka položila funkci, zastupitelé schválili mimo jiné financování budovy pro seniory
Opočno
Silnici po nehodě zablokovala převrácená cisterna. Z nádrže vytékalo na vozovku mléko
Osmikolový náklaďák vyjel z vozovky a narazil do mostku. Kabina následně začala hořet
Město je bez tranzitní dopravy. Řidiči ode dneška mohou jezdit po kompletním ochvatu
Vloupal se do kanceláře. Nepoznáváte muže z videa?
Náchod
Proběhla změna dopravního značení na vytížené silnici. Řidiči by se měli mít na pozoru
Plameny zničily skladovací halu ve stavebninách, hasičům se však podařilo ubránit okolní budovy
Vezl z Polska cigarety bez kolků a ve velkém množsví. Přišel o ně
Mladík ukryl dvě kila léků s pseudoefedrinem do kalhot. Hrdina ale tvrdil, že neví co to je
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
V rybníčku docházel vzduch. Starosta povolal místní hasiče
Ze zajištěného prostoru utekl skot, varuje radnice
Na křižovatce se srazily dva osobáky. Děti z havarovaných aut dostaly plyšovou hračku
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Jaroměř
Řídil dodávku s propadlým tachografem. Cizinec uhradil kauci 100 tisíc
Na kruhovém objezdu došlo k tragickému střetu
Nezletilí sprejeři v noci posprejovali betonovou zídku
Během odpoledne tři nehody
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
Rekonstrukce křižovatky Mileta pokračuje. Stavbaři začali stavět podchody
Na sportoviště se v létě vrátili řemeslníci
Slibovali velké zisky ze sportovních sázek. Šest podvodníků zadrželi policisté
Policisté kontrolovali muže spícího v autě na vlakovém nádraží. Z jistých důvodů mu za to hrozí dva roky v base
Vysoké Mýto
Mejťák Jakub Dudycha získal nominaci na olympiádu
Řidička dodržovala pitný režim. Jen si spletla vodu s vodkou
Sodomkovo Vysoké Mýto připomnělo slavnou automobilovou historii
V autobusu měli nahrávací studio a učebnu. Music Bus přispívá k rozvoji hudebního vzdělání dětí
Pardubice
Opilý cyklista spadl z kola poté, co zprava míjel náklaďák. "„Jsem schopnej vůbec jet na kole?“ ptal se po pádu policistů
V Labi plaval člověk a pak zmizel. Tělo našli potápěči
Zapršelo a centrum města bylo pod vodou
Sténající kontejner na textil překvapil
Litomyšl
Ze země ční černá roura. Už jste vyzkoušeli nový Poesiomat?
Litomyšl zasypaly odpoledne kroupy. Nad městem řádila supercela
Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!
Solnice
Bavorák v poli "sklízel" nezralou řepku. Řidiči zjistili alkohol v dechu, spolujezdce transportoval vrtulník
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Začala rozsáhlá údržba dřevin. V lokalitě Šárka bylo nutné pokácet desítky starých stromů
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Orlické hory
Se silnou motorkou skončil za svodidly
Lesy České republiky v létě zrekonstruují oblíbenou rozhlednu v Orlických horách
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Podorlicko
Měli jsme možnost vyzkoušet si novou Škodu Kodiaq
Měli jsme možnost vyzkoušet si čtvrtou generaci Škody Superb
Bouřka zasáhla Orlickoústecko a část Rychnovska. Stanice hlásí 30 litrů na metr
Silná bouřka zaplavila pole a silnice. Vyplaveny jsou sklepy, zřejmě se objevil i vzdušný vír
Rychnovsko
Potřeboval se dostat do fabriky. Prokazoval se falešným policejním odznakem
Tři dny, několik dopravních kolizí
Z odstavených aut mizela dojezdová kola. Už se ví, kdo je ukradl
Týden po propuštění zpět v policejní cele. Na nádraží oloupil mladistvé
Orlickoústecko
Bouřka řádila na Vysokomýtsku. Hasiči se prořezávali k zavalenému autu
Lípa spadla na stáje, další stromy na rodinné domy či auta
Během dne několik dopravních nehod
Na svou první parní jízdu letošního léta vyrazil historický express Kralický Sněžník. Stále můžete přistoupit
Náchodsko
Žena spadla do několikametrové skalní průrvy. Zachránili ji hasiči pomocí lezecké techniky
Měl zrenovovat prusko-rakouské militarie. Zhotovitel ale přestal komunikovat.
Seznamoval se s nezletilci na sociálních sítích. Kriminalisté muži sdělili obvinění hned z několika trestných činů
Nedbalostní jednání bylo příčinou vzniku lesního požáru