13.07.2018 12:25
(rup)
Zpravodajství
doprava
Zobrazeno
9037x
|
Vláda České republiky na svém zasedání 21. června 2017 schválila aktualizovaný plán k zabezpečení investiční přípravy rozšíření průmyslové zóny Solnice - Kvasiny. Jinými slovy navýšila dotaci z tří na šest miliard korun. Jednou z akcí, která se do rozpočtu dotace vešla je také vybudování nového železničního nádraží Lipovka.
Jenže o této nové stanici se toho mezi obyvateli města mnoho neví. Redakce oslovila několik majitelů rodinných domů v nové zástavbě v místní části Litohrady s otázkou, co ví o záměru postavit nedaleko jejich domů nádraží. A odpověď byla téměř vždy shodná. "Slyšeli jsme o tom, ale nemáme žádnou představu, o jak velké nádraží se má jednat,“ znělo v odpovědích. Když se dozvěděli, že se má jednat o velkou stanici s minimálně deseti kolejemi, bylo možné zahlédnout v očích mnohých oslovených mírné či větší zděšení.
Ve studii územních dopadů rozvoje Průmyslové zóny Solnice – Kvasiny – Rychnov nad Kněžnou (PZ), kterou si nechal zpracovat Královéhradecký kraj, se píše, že: "Železniční trať č. 022 je jednokolejná a neelektrizovaná, traťová rychlost je v úseku Častolovice – Rychnov nad Kněžnou 60 km/h a v úseku Rychnov nad Kněžnou – Solnice 50 km/h s místními omezeními. Směrové poměry a technické parametry trati jsou dlouhodobě nevyhovující, pro osobní dopravu je trať pomalá, a tedy jen omezeně konkurenceschopná vůči individuální automobilové nebo autobusové dopravě, pro nákladní dopravu je trať málo propustná a nenachází se na ní žádná železniční stanice s možností vlakotvorby délky 600 metrů“.
To má změnit probíhající stavba Zvýšení kapacity trati Týniště nad Orlicí – Častolovice – Solnice. "Dopravní koncept celé trati Častolovice – Solnice, resp. Týniště – Častolovice – Solnice byl stanoven ve studii proveditelnosti, která definovala požadované přepravní kapacity jak osobní tak nákladní dopravy. Touto studií bylo navrženo vybudování nové železniční stanice Lipovka, která zásadním způsobem přispěje ke zlepšení provozních podmínek v nákladní dopravě, neboť se nachází v bezprostřední blízkosti dynamicky se rozvíjejících průmyslových zón. Dle dopravních prognóz vyplynul požadavek na provozování 7 párů nákladních vlaků o délce maximálně 650 m. Realizací stavby tedy zůstane v zásadě zachován stávající rozsah nákladní železniční dopravy - v současnosti 6 párů nákladních vlaků v úseku Častolovice – Solnice,“ sdělil serveru Orlický.net mluvčí Správy železniční dopravní cesty (sždc) Marek Illiaš.
Nová železniční stanice bude mít celkem deset staničních kolejí. "Z toho čtyři koleje jsou dopravní a šest kolejí je manipulačních. Ve stanici rovněž vznikne nová zastávka, která je situována u stávajícího železničního přejezdu P4115, tzn. do blízkosti obce Lipovka. U krajní manipulační koleje pak bude zřízena prostorová rezerva pro budoucí zřízení nákladní plochy,“ dodal mluvčí SŽDC.
Nádraží bude v majetku SŽDC, která nabízí přístup na železniční dopravní cestu pro všechny dopravce. Vybudování nákladní stanice souvisí s plánovaným rozvojem průmyslové zóny v této oblasti a bude určeno zejména pro sestavování nákladních vlaků. "Cílem SŽDC je nabídnout budoucím uživatelům průmyslové zóny dostatečnou kapacitu železniční infrastruktury jako ekologičtejší alternativu k již v současnosti přetížené silniční sítě,“ vysvětlil Illiaš.
Výše zmíněná studie dále uvádí, že železniční stanice Lipovka umožní odstavení prázdných i ložených vozů v bezprostřední blízkosti PZ. Tato skutečnost bude mít podle autorů dopad zejména na flexibilitu a spolehlivost přistavení prázdných a odvoz ložených vozů. "Díky odstavení těchto vozů v Lipovce již nebude nutné je pro bezprostřední nakládku pokaždé dopravovat až z Týniště nad Orlicí po malých skupinách a bude možné se jimi předzásobit. Pokud se ukáže provozně technologická nezbytnost, počítá záměr s novou výhybnou Synkov v potřebné užitné délce 700 metrů, na přímém úseku trati mezi železničními stanicemi Synkov a Slemeno."
Po realizaci nového železničního nádraží Lipovka počítá Škoda Auto s navýšením objemu nákladní železniční dopravy. Navíc se reálně uvažuje o možnosti zajištění 1 páru vlaků s transportem materiálu a dílů od dodavatelů do závodu Škoda Auto Kvasiny.
••• Škoda Auto nakládá 550 aut denně
Tolik teorie zaznamenaná do studie. Jaké množství aut ale nyní denně nakládá automobilka Škoda v Kvasinách na vlak? A kolik je to procent ze všech odvezených aut? "Na vlak nakládáme v průměru 550 aut denně, denní produkce je v současnosti více než 1.100 vozů. Vlakem se odváží cca 52 % objemu výroby,“ odpověděla na otázky zpravodajského portálu Orlický.net mluvčí automobilky Škoda Martina Gillichová. A dodala: "Každý den odjíždí z Kvasin v průměru 6 vlakových souprav, tj. 60 vagonů.“
Automobilka využívá pro nakládku vyrobených vozů speciální rampu v prostoru železniční stanice Solnice, která má dvě koleje. Na každou z nich se vejde přibližně pět až šest vagónů. "Technická kapacita přesuvny vagonů je 900 hotových vozů denně. Naložení jednoho železničního vozu trvá přibližně 20 minut. Jeden vlak se tedy nakládá přibližně 3,3 hodiny,“ uvedla Gillichová. Po naložení musí lokomotiva vyjet s vagóny do nádraží a tam nechat vlak spojit. A tento postup se nebude měnit ani v budoucnu. “Poměř železnice a LKW se dlouhodobě mění v rámci strategie Zelené logistiky ve prospěch železnice. Nyní po železnici odjíždí téměř 60 % produkce našich vozů. O postavení nové rampy se ale v současné době neuvažuje, stávající kapacita je dostačující,“ doplnila mluvčí automobilky.
SŽDC, jak už bylo uvedeno, chce nabídnout budoucím uživatelům průmyslové zóny dostatečnou kapacitu železniční infrastruktury. Ale budou mít dodavatelé zájem? Proto jsme se v automobilce ještě zeptali, jakým způsobem se vozí komponenty pro montáž auta a jak to bude v budoucnu? "Vlečka u závodu Kvasiny slouží pouze pro expedici hotových vozů. Pro transport materiálu pro výrobu vozů, se využívá z větší části kamionová doprava, a to především z důvodu flexibility dodávek,“ uzavřela Gillichová.
••• Ochrana obyvatel před hlukem a světelným smogem
Zbývá zodpovědět otázku, jak bude řešena ochrana obyvatel místních částí Litohrady a Lipovka před hlukem a světelným smogem z tohoto nádraží. "V rámci zpracování dokumentace pro územní řízení bude mimo jiné zpracována hluková studie, která má za úkol zjistit hlukovou zátěž v celé oblasti dotčené stavbou a v případě překročení zákonných limitů navrhnout opatření pro jejich snížení pod tuto hranici. Obdobně je to v případě světelného smogu, který je řešen při návrhu osvětlení jednotlivých ploch,“ okomentoval Marek Illiaš z tiskového oddělení SŽDC.
A jaký je časový horizont? Realizace stavby se předpokládá v roce 2020. Rozpočet na výstavbu se nijak nezměnil, a tak vláda již od roku 2015 počítá s částkou 380 milionů korun. Na dalších 180 milionů pak přijde výstavba komunikace III. třídy, která má zajistit jak napojení PZ, tak i napojení železniční stanice Lipovka.
|