Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií www.tmapy.cz
hash tag #volbyprezidenta
27.01.2018 18:25

Aktualizováno
27.01.2018 23:34

(rup)

Zpravodajství
volby

Zobrazeno 3093x
V sobotu sedm minut po půl šesté večerní skončila prezidentská volba. V tento okamžik totiž bylo sečteno všech 100 procent okrsků v celé republice. Svůj mandát obhájil Miloš Zeman. Ten přesvědčil o 152 tisíc voličů víc než jeho protikandidát Jiří Drahoš.
Miloš Zeman získal celkem 2.853.390 hlasů, což představuje 51,36 procenta všech platných hlasů. Jiří Drahoš získal 48,63 procenta hlasů. K volbám přišly dvě třetiny všech voličů. Výsledky za celou Českou republiku se mírně liší od jednotlivých regionů. V hradeckém kraji například zvítězil Jiří Drahoš, když získal 50,73 procenta hlasů při volební účasti 68,59 procenta. V Pardubickém kraji zvítězil s náskokem 4,89 procenta Miloš Zeman. Prohlédněte si podrobnou mapu po volebních okrscích, kterou z oficiálních dat vytvořila společnost T-Mapy Hradec Králové.
Miloš Zeman získal podporu na Rychnovsku a Jičínsku, pro Jiřího Drahoše hlasovali obyvatelé Hradecko, Náchodska a Trutnovska. Na Pardubicku pro Jiřího Drahoše hlasovalo jen Orlickoústecko, na Chrudimsku, Svitavsku a Pardubicku lidé hlasovali pro stávající hlavu státu. Přitom v Pardubicích Zeman zvítězil o necelé procento, na Svitavsku pak o víc jak deset procent.
Miloš Zeman oslovil voliče v Borohrádku, v Červené Vodě, v České Skalici, v České Třebové, v Častolovicích, v Doudlebách nad Orlicí, v Jaroměři, v Kostelci nad Orlicí, jen těsně v Lanškrouně, v Rychnově nad Kněžnou či ve Vamberku
Jiří Drahoš v Brandýse nad Orlicí, v Českém Meziříčí, v Dobrušce, v Chocni, v Letohradu, v Náchodě, v Novém Městě nad Metují, v Orlickém Záhoří, v Potštejně, v Rokytnici v Orlických horách, v Ústí nad Orlicí, jen těsně ve Vysokém Mýtě či v Žamberku.
Velmi zajímavých výsledků bylo dosaženo v lyžařských střediscích v Orlických horách. Například v Deštném v Orlických horách, kde prezident Miloš Zeman získal podporu pouhých 24,93 procenta. Svůj vliv na to mohlo mít hlasování musherů z končícího závodu psích spřežení. Jenže Miloš Zeman v této obci nezvítězil ani v provním kole. Před čtrnácti dny získal od voličů necelých 20 procent, jeho protikandidát 32 procent. O něco lepšího výsledku se dobrala volební komise v Čenkovicích. Tady pro Miloše Zemana hlasovalo 28 procent voličů. I na Dolní Moravě drtivě zvítězil Jiří Drahoš se 70 procenty platných hlasů. Z lyžařských středisek dopadl Miloš Zeman nejhůř v Říčkách v Orlických horách. Do urny mu spadlo jen 15 procent hlasů. Jenže v den voleb se v obci konaly mezinárodní závody mládeže v alpském lyžování. Volební účast v této obci dosáhla 91 procenta.
Naopak velkou podporu získal prezident v Králíkách. Pro Zemana v této obci hlasovalo 62,7 procenta voličů. V Rudolticích pak 63,49 procenta, v Krasíkově pak 75,15 procent platných hlasů.
Volební plichtu, tedy přesně padesát na padesát, zjistila volební komise na Žampachu při volební účastí mírně nad 50ti procenty.