Blíží se hodina H - tedy hodina, kdy poprvé v novodobé historii České republiky půjdou lidé k volebním urnám v nestandardní situaci. Koronavirus totiž vyžaduje zpřísněná hygienická opatření ve volebních místnostech.
Občané, hlasující v klasických volebních místnostech, musí vstoupit do volební místnosti s rouškou. Pokud by na ni přece jen zapomněli, Ministerstvo vnitra distribuovalo do volebních místností roušky jednorázové, které budou občanům k dispozici.
„V případě, že si ji volič odmítne nasadit, volební komise jej i přesto musí nechat odvolit. On tím ale poruší ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví, dopouští se přestupku a dál se bude postupovat podle práva. Především tím ale tento volič nejvíce ohrožuje členy volební komise,“ sdělil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.
Členové volební komise budou mít po celou dobu rovněž zakrytá ústa a nos, navíc budou pracovat v rukavicích a na zemi bude naznačena bezpečná vzdálenost od voličů. Jak bude celý proces hlasování vypadat? Podívejte se na přiložené video.
Jak se hlasuje?
Volby do zastupitelstev krajů se konají ve dvou dnech, v pátek 2. října 2020 od 14.00 hodin
do 22.00 hodin a v sobotu 3. října 2020 od 8.00 hodin do 14.00 hodin. Případné druhé kolo voleb do Senátu pak 9. nebo 10. října 2020 ve stejných časech.
Volič po příchodu do volební místnosti a prokázání totožnosti obdrží od okrskové volební komise prázdnou úřední obálku opatřenou úředním razítkem. Na požádání mu komise vydá i sadu hlasovacích lístků.
S úřední obálkou a hlasovacími lístky se musí volič odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Jinak mu nebude hlasování umožněno. Volič vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek pro politickou stranu, politické hnutí nebo koalici, pro kterou se rozhodl hlasovat. Na hlasovacím lístku, který vkládá do prázdné úřední obálky, může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u 4 kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z nich dává přednost (udělení preferenčního hlasu).
Volič musí dbát na to, aby do úřední obálky vložil pouze jeden hlasovací lístek, jinak je hlas voliče neplatný. Při souběhu voleb musí být hlasovací lístek vložen do úřední obálky téže barvy, jinak je hlas voliče neplatný. Neplatné jsou rovněž hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky.
provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2023 | ISSN 1803-6317 |
za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje |
|
|
gdpr |
ceník inzerce |
admin