21.05.2018 07:00
(rup)
Zpravodajství
názory
Zobrazeno
1904x
Hodnocení
|
Zpravodajský portál Orlický.net společně s novým zpravodajem pro obyvatele Rychnova nad Kněžnou Rychnovké zrcadlo položil šesti zastupitelům města otázku související se zamýšleným přesunem autobusového nádraží z lokality Na Sboře v centru města k vlakovému nádraží, kde před necelým rokem vznikl dopravní terminál (viz. foto).
Oslovena byla Hana Dvořáková, radní města za volební stranu Nezávislí za Rychnov, dále zastupitel Josef Solár zvolený za KDU-ČSL, místostarostka města Jana Drejslová /ODS/, zastupitel Tomáš Erben /Pro Rychnov/, zastupitel Jan Motyčka zvolený za KSČM a také Michaela Zimová, zastupitelka města zvolená za ČSSD.
 Hana Dvořáková
|
 Josef Solár
|
Jaký je Váš názor na uvažované stěhování autobusových zastávek z prostoru současného autobusového nádraží v lokalitě Na Sboře do prostoru nově vybudovaných autobusových zálivů na silnici I/14 v Jiráskově ulici?
|
V roce 2015 soukromý vlastník autobusového nádraží Na Sboře oznámil, že zdraží vjezd autobusů desetinásobně. Z těchto důvodů bylo vybudováno nové autobusové nádraží u vlakového nádraží a také zálivy v blízkosti současného autobusového nádraží.
Chtěla bych upřesnit informaci ohledně stěhování. Jestli k přemístění dojde nezávisí na městě Rychnov nad Kněžnou, ale na rozhodnutí Královéhradeckého kraje, který je objednatelem veřejné meziměstské dopravy. V žádném případě však zálivy na silnici I/14 nebudou sloužit jako nádraží, ale pouze jako zastávka.
Jistě nám všem záleží na bezpečnosti cestujících. Na zastávkách v Jiráskově ulici byly vybudovány řízené semafory, ostrůvky a maximální možné osvětlení. Děti přijíždějící do školy jsou dopravovány autobusem na zastávku nad poštou, tudíž nemusí silnici I/14 přecházet.Sloučení autobusového a vlakového nádraží na jednom místě by bylo dle mého názoru pro většinu cestujících pohodlnější.
Jsem přesvědčena o tom, že nám všem jde o maximální bezpečnost cestujících, kteří využívají autobusovou dopravu.
|
V souvislosti autobusového nádraží
a informacemi, které doposud mám (nejsem v Radě města), bych se vyjádřil takto:
Schvaluji výstavbu nového autobusového nádraží jako alternativu v případě finančního nastavení od ČSAD, tedy zdražení pro dopravce
a následně pro cestující. A díky špatné komunikace s ČSAD (informace, které mám), by Město bylo nuceno přistoupit na požadavky ČSAD a nemělo by žádné další volby.
Jako alternativa a rychlé řešení je to dobré, kdyby tato situace nastala
a je mnou podporována. Jsem si vědom, že v rámci bezpečnosti
může nastat problém i využíváním
zálivů pro zastavení autobusů, aby lidi měli blíže do centra. Zde bych upřednostnil se zaměření na další
technické možnosti pro zvýšení bezpečnosti dopravy pro vystupující
a nastupující (nadchody, podchody,
semafory,....). Kdo jezdí do práce autem, tak to nikdy nepochopí, co to je pro lidi přecházet takto frekventovanou silnici. Myslím si, že je nyní děláno maximum pro zajištění
této situace.
Pokud by bylo uvažováno, že se autobusové nádraží přesto přesune, i když tomu nebudou žádné další podměty, tak si nejsem jist, zda je to vyhovující nádraží pro Rychnov! (Chybí dostatek laviček, zastřešených ploch,...). V současnosti to vnímám jako ulici se zastávkami.
|
 Jana Drejslová
|
 Tomáš Erben
|
Jaký je Váš názor na uvažované stěhování autobusových zastávek z prostoru současného autobusového nádraží v lokalitě Na Sboře do prostoru nově vybudovaných autobusových zálivů na silnici I/14 v Jiráskově ulici?
|
Na úvod bych ráda upřesnila, že současné autobusové nádraží v lokalitě Na Sboře se nebude stěhovat do nově vybudovaných zálivů na silnici tř. I/14. Pokud k přemístění dojde, nezávisí na Městě Rychnov nad Kněžnou, ale na rozhodnutí Královéhradeckého kraje, který je objednatelem veřejné meziměstské dopravy. Město vybudováním nového dopravně přestupního terminálu u vlakového nádraží a zastávek v centru města (Jiráskova ulice), jednak reagovalo na impuls z roku 2015 od soukromého dopravce vlastnícího autobusové nádraží Na Sboře, že zdraží desetinásobně vjezd autobusů a také na požadované přiblížení autobusového a vlakového nádraží.
Co se týká bezpečnosti, zvláště u zálivů v Jiráskově ulici byly využity v maximální možné míře možnosti při jejich budování (řízené semafory, osvětlení, ostrůvky, chráněné zastávky). Od roku 2004 jsou děti ráno dopravovány do škol z přilehlých obcí před ZŠ u pošty a odpoledne ze stejného místa jsou sváženy zpět na autobusové nádraží.
Myslím, že všem nám jde o maximální bezpečnost lidí využívajících autobusovou dopravu.
|
Předně je třeba říci, proč se tak má dít. Společnost ICOM transport a.s., která vlastní autobusové nádraží Na Sboře v Rychnově n. Kn., chtěla zvýšit poplatek za vjezd meziměstských autobusů na své autobusové nádraží v Rychnově z 10 Kč na 100 Kč. Pan starosta mylně informoval zastupitele, že se to týká i městského rozpočtu. To však nebyla pravda, protože autobusy rychnovské městské hromadné dopravy zastavují na pozemcích města Rychnov n. Kn. Z tohoto důvodu nebylo nutné vedením města iniciovat jakékoliv stěhování autobusového nádraží, to je totiž věcí krajského úřadu, který má na starosti meziměstskou autobusovou dopravu v kraji. Navíc se poplatky opět vrátily na původních 10 Kč za vjezd autobusu.
Bohužel, místo promyšleného řešení nastalo, dle mého soudu, nešťastné řešení uvažovaného přemístění autobusového nádraží k vlakovému a v centru pouze nahrazením zálivy na silnici I/14. Zrušením autobusového nádraží v centru města bude pokračovat vylidnění centra města, zálivy (hlavně ten ze směru od Solnice) jsou z dopravního hlediska nebezpečné, autobusové nádraží u vlakového není ve skutečnosti řádné autobusové nádraží (terminál), ale pouze několik zastávek na silnici. Vedení města avizovalo v tisku, že zálivy a nový terminál nahradí stávající autobusové nádraží v ekvivalentním komfortu pro cestující. Nestalo se tak. Zaznamenali jsme pouze 2 přístřešky v zálivech a 1 u vlakového nádraží a zamčenou čekárnu.
Pro město Rychnov n. Kn. je řešení se zálivy naprosto bezdůvodné a navíc se utratily peníze jak z městské, tak ze státní kasy, které mohly najít smysluplnější uplatnění.
|
 Jan Motyčka
|
 Michaela Zimová
|
Jaký je Váš názor na uvažované stěhování autobusových zastávek z prostoru současného autobusového nádraží v lokalitě Na Sboře do prostoru nově vybudovaných autobusových zálivů na silnici I/14 v Jiráskově ulici?
|
Zastupitel Jan Motyčka přes svého stranického kolegu vzkázal, že na výše uvedenou otázku nebude odpovídat.
|
Odpověď je velice jednoduchá. Pokud majitel současného autobusového nádraží nebude žádat finanční prostředky za vjezd každého autobusu na toto nádraží, považuji stěhování za zcela zbytečné. I s tím to Zastupitelstvo v roce 2016 schvalovalo. Zálivy na I/14 (silnice I. třídy č. 14) byly schváleny jen jako náhradní řešení, kdyby došlo k tomu, že město by ze svého rozpočtu muselo platit majiteli autobusového nádraží za vjezd autobusů (pokud se pamatuji, šlo o částku
99 Kč za vjezd každého autobusu). Samozřejmě města by se dotkla částka za vjezd městských autobusů (Audisbus), ostatní autobusy spadají do autobusové dopravy řízené krajem (pozn. bylo nám řečeno, že kraji by se to v budoucnu nelíbilo a chtěl by, aby se město i na těchto vjezdech finančně podílelo).
Přesto, že se v následných zasedáních zastupitelstva vhodnost zřizování zastávek přímo na silnici I/14 řešila mnohokrát především z pohledu bezpečnosti cestujících, z nichž velkou část tvoří děti jezdící do škol. A bylo zřejmé, že majitel autobusového nádraží od výběru financí upustil. Bohužel, jak argumentoval pan starosta, již jsme to schválili, stavba zálivů již byla v běhu (stavby na I/14 spadají do kompetence ŘSD) a již to nešlo zastavit nebo měnit. A děti? Z dotazů i statistik prý vyplývá, že jsou vozeny přímo ke školám...
Za sebe věřím, že zálivy na I/14 budou nadále jen náhradním řešením. A rada závěrem: na případné dobíhání autobusu, zde zapomeňte!
|
Redakce děkuje za poskytnuté odpovědi. Tento zastupitelský duel vychází také v tištěné podobě v rámci zpravodaje Rychnovské zrcadlo, který je v těchto dnech zdarma distribuován do poštovních schránek obyvatel města.
|