03.01.2016 14:24
Aktualizováno 07.01.2016 17:06
Fletch
Zpravodajství
z regionu
Zobrazeno
3027x
Hodnocení
|
Během podzimu se před Společenským centrem ve Skuhrově nad Bělou objevily dvě krásné dřevořezby sedící mlynářky a před ní klečícího vodníka, zajímavě se tak zpestřilo mlýnské kolo u Společenského centra. Orlicky.net se snažil zjistit o dřevořezbách více a tak poprosil o rozhovor řezbáře Jana Paďoura, pod jehož rukama tyto krásné dřevořezby vznikly.
Jan Paďour se již od mládí zajímal o výtvarno ve všech jeho formách. Pod vlivem rodinné tradice se vyučil kovářem a přes to že zpracovávání rozžhaveného kusu kovu má své kouzlo , kov jako výtvarný materiál mu k srdci příliš nepřirostl . A tak při svých toulkách výtvarnem prošel okolo fotografie i kreslení a při svých raných pracech vyzkoušel materiál jako kov ,kámen, hlínu i dřevo . A právě dřevo ho ze všech materiálů oslovilo nejvíce . A tak vytváří z těl stromů své „naivní umění“ a snaží se tak prodloužit jejich život .
- „Jak vznikla myšlenka a zrealizování dřevořezeb pro Skuhrov nad Bělou?“
„Již několik let spolupracuji s kamarádem Ríšou Poláčkem který je ze Skuhrova , je také velký milovník stromů jejich dřeva, přírody a také chovatel všemožných zvířat, tak jako já. Pro něho i jeho rodinu jsem dělal několik řezeb. Pan Poláček je také velký patriot, což je mi velice blízké , neboť se domnívám že, láska k místu kde žijeme je nezbytný faktor pro zkvalitňování našeho prostředí. Byl to jeho nápad , mít ve Skuhrově nějakou řezbu. Ukázal mi místo a pověděl něco o historii. Já se pak snažil uchopit téma a místo a pojednat to tak nějak netradičně.“
„Máte nějaký bližší vztah k Orlickému regionu?“
„Mám velmi blízky vztah k celé naší zemi, Orlické hory nejsou výjimkou. Žije tady část mé rodiny a také několik přátel. Ti mě vzali na svá místa kde to milují a já jim za to moc děkuju. Dříve jsem jezdil na motorce po světě. Dneska vím, že za kopcem na horizontu je jen další kopec, který jsem ještě neviděl. Ale už nemám potřebu se tam vydat, dnes se dokážu těšit z maličkostí, z krásného lesa ,stromů,z louky v které, když se dobře díváte, můžete nalézt celý svět. Rád taková místa nalézám i v Orlických horách.“
„Dřevo Vás ze všem materiálů oslovilo nejvíce, proč to a na čem právě pracujete?“
„Především za každým kouskem dřeva je třeba vidět strom. Ctím stromy, vnímám je jako jiné živé bytosti. Mrzí mě, jak moc jsou pro některé lidi stromy a jejich dřevo všední a nezajímavé. Přitom představte si, jak by vypadal svět lidí bez stromů. Jak pustá je krajina bez nich . Co všechno je ze dřeva …… A teď si představte jak by vypadal svět stromů bez lidí. Stromy nám dělají službu celý svůj život a ještě i po něm. A já se právě snažím prodloužit život alespoň několika z nich tím, že z jejich dřeva vyřezávám sochy. Právě teď vyřezávám pro město Lázně Bělohrad . Sochy budou součástí stezky okolo rybníka Pardoubek v současné době jich tam je už cca 20.
„Co očekáváte od roku 2016 a co Vás čeká ve vaší řezbářské práci.“
„V roce 2016 budu pracovat na již zmiňované stezce , i na řadě dalších zakázek. Divácky zajímavé jsou také čarodějnice v Jaroměři, kdy vyřezávám z dutých kmenu čarodějnici (2-3metry) která lehne o Filipojakubské noci popelem. Bude mě také čekat další kolo výtvarné soutěže pro děti „Oživlé pařezy“ kterou vyhlašuje náš spolek Umělecké kolonie Bastion IV, kde je nejlepší dětský návrh předlohou řezby do kmene stromu který musel přijít ve městě pokácet. Dále se budu věnovat propagací řezbářství na několika sympoziích po celé ČR, která pomáhám organizovat, jedno takové bude i ve Skuhrově nad Bělou. Tak tedy nashledanou.“
|