19.05.2015 18:06
Fletch
Zpravodajství
volný čas
Zobrazeno
3791x
Hodnocení
|
V letošním roce se jedná již o šestý ročník folklorní akce. Všechny dosavadní byly velice úspěšné, měli jsme také 42 startujících. Převažují muži, zúčastňují se ale také ženy a dokonce děti.
Nejmladšímu účastníkovi bylo čtrnáct, nejstarším dokonce osmdesát osm let. Dnes už máme kamarády sekáče po celé republice, zúčastňujeme se podobných akcí, například tradičních Koseckých písní v Buchlovicích, byli jsme v Putimy. Letos se chystáme do Volar a možná i na další akce.
S ohledem na rozsah našeho sekání jsme se s kamarády domluvili, že se letos pokusíme uspořádat Mistrovství republiky v sekání trávy. Kdysi údajně několik ročníků bylo, dne se již léta nekoná, tak to třeba bude počin i v tomto směru. Záštitu nám letos poskytlo ministerstvo zemědělství.
Myšlenkou bylo připomenout a oživit jednu ze základních venkovských dovedností. Dnes je již totiž málo vidět. Bylo to vlastně i řemeslo, protože byli na venkově lidé, kteří si sekáním trávy a obilí v sezoně i vydělávali.
Snažíme se sekáče, ale i diváky přesvědčovat, aby přišli v „dobovém“ oblečení, stylizovaní dejme tomu do meziválečných let První republiky. Hrajeme na sekáči lidovou muziku, většinou mají své vystoupení i koňáci a to nejen ti v sedle, ale i s tažnými koňmi. To jsou úžasná zvířata, která měla nezastupitelnou práci na poli, dnes už spíše jen v lese při přibližování a manipulaci se dřevem.
Na této akci propagujeme také regionální potraviny a výrobky všeho druhu.
Zdá se, že lidi se baví, prvních ročníků se zúčastnilo vždy kolem cca 500-600 lidí.
Podporují nás firmy, Město Rokytnice, spolupracujeme s agrární komorou, připomínáme letos i Selskou jízdu a Společnost Antonína Švehly, významného agrárního politika meziválečného období. V minulých několika ročnících nás navštívil i senátor Miroslav Antl.
Sdělil Orlickému.netu hlavní pořadatel Josef Jehlička a dále pokračuje ve vysvětlení pravidel.
Pravidla pro posuzování soutěží v sekání kosou:
Výkony soutěžících posuzuje komise minimálně tří rozhodčích, jmenovaná při zahájení soutěže pořadatelem.
Při soutěžích o nejlepší sekáče se kromě docíleného času pokosu soutěžního obrazce (zpravidla 10x10m muži a 10x5 m ženy, v případě Mistrovství republiky sekají muži 20x10m, tj 2 ary), posuzuje kvalita pokosu.
Je vhodné, pokud pořadatel před soutěží zajistí vysekání tzv. referenční plochy, která poslouží jako vzor.
Jedna se prakticky o subjektivní posouzení kvality strniště komisí rozhodčích. Strniště se takto posoudí známkou 1-5 od nejlepšího po nejhorší. Posuzují subjektivně rozhodčí.
1 strniště bezvadné, bez trestné časové penalizace
2 strniště nevyrovnaně posekané (nestejně vysoké s občasnými nedosekanými stonky – do 10%),
k docílenému času se připočte 30 sekund
3 strniště nevyrovnaně posekané (nestejně vysoké s více nedosekanými stonky do 20%),
k docílenému času se připočte 60 sekund
4 strniště nevyrovnaně posekané (nestejně vysoké s více nedosekanými stonky nad 20%),
k docílenému času se přičte 90 sekund
5 strniště nevyrovnaně posekané s nedosekaným porostem 50% a více - soutěžící není hodnocen
Hodnocení uspořádání pokosené hmoty do řádků (posuzují subjektivně rozhodčí):
řádky jsou rovnoběžné a a stébla v řádcích pravidelně uspořádaná
- bez trestné penalizace
řádky nejsou všechny rovnoběžně uspořádané a stébla v nich nepravidelně uložená
- trestná penalizace 30 sekund
řádky nejsou rovnoběžné a hmota chaoticky uložená
-trestná penalizace 60 sekund
Při shodě výsledného času se stává vítězem starší sekáč.
Soutěžící sekají svůj obrazec celý z jedné strany. Pokud se soutěží ve svahu (i mírném), sekáči vždy sekají po spádnici, tj. shora dolů.
Soutěžní díl seká soutěžící celý jednou kosou. Pouze v případě přetržení kosy, nebo zlomení kosiště, lze vadný díl vyměnit.
Při opravách a broušení kosy není dovolena cizí pomoc. To se netýká kategorie dětí.
Do soutěže nebudou zaregistrovaní sekáči oblečení v soudobém oblečení, pokud na oděvu budou
názvy a nebo loga firem.
Nejvhodnějším oděvem je kroj, nebo alespoň jeho části, historický pracovní oděv a podobně. Sekáči mohou sekat i bosí, muži případně i do půl těla. Nedoporučujeme brýle proti slunci, kromě výjimek, kdy je to nutné ze zdravotních důvodů. Naše soutěže jsou také folklorním vystoupením a tedy jakým si návratem do starých časů.
Připomínky a názory – diskuse k problému.
Kamarádi, pročetl jsem vaše připomínky a návrhy a přikláním se k následujícímu:
V krajových (místních),soutěžích nechť si každý stanoví pravidla taková, jaká si myslí,že jsou nejlepší. My, kteří tam přijedeme sekat se jim prostě musíme podřídit.
Příkladem jsou třeba Volary, kde Ivoš Stehlík promýšlí vše už možná léta a má zkušenosti.
Na opravy já mám například jiný názor. U nás je dělat nebudeme. Myslím, že by se neměly dělat ani na Mistrovství republiky. Rád bych, aby se soutěž přiblížila co nejvíc běžné praxi. To se prostě nikdy v běžném životě nedělalo. Pokud jde o řádky, tak se neseká jen na sušení, ale i na krmení, což potom sekáč nebo jeho pomocník musí zpravidla vidlemi naložit na vůz (nejvíc o tom ví asi Fr. Smolík). Čím lepe jsou řádky uspořádané, tím méně hmota z vidlí padá a prostě se to lépe nakládá.
To bych rád aby se posuzovalo.
Nepřepočítával bych ani žádným koeficientem délku kosy. Každý si zvolí podle svých zkušeností kosu, která mu nejlépe vyhovuje. Vybere si třeba taky podle hustoty a výšky porostu, jinou třeba do prudkého svahu a podobně. Víme dobře, že sekáč s kratší kosou může být rychlejší a lepší než s dlouhou, protože je to prostě lepší sekáč. Kosa je volba každého z nás. My co o tom něco víme, víme myslím o co jde.
Posuzování oblečení:
Kromě soudobého oděvu, který je opatřen názvem nějaké firmy, nebo logem firmy (takové soutěžící bych skutečně nezaregistroval do startovní listiny), je to věc každého sekáče. Preferujeme samozřejmě dobové oblečení. Oděv nemusí být sváteční (ve svátečním se luka asi nesekala), ale měl by být čistý. Povolil bych bose sekáče i sekáče do půl těla. Kalhoty, ať už krátké nebo dlouhé by měl mít každý. V historii asi nikdo veřejně v trenkách nebo plavkách nechodil.
Za oblečení bych jinak žádnou penalizaci neuplatňoval. Oblečení se posuzuje na takových akcích jako jsou Kosecké písně v Buchlovicích a podobně.
Ad 5 ) pravidel kde navrhuji že se nebude soutěžící hodnotit (více jak 50% neposekané hmoty), je asi vyjimečné. Takoví by ale skutečně neměli být hodnoceni. Myslím, že penalizace 2 min je nedostatečná. Setkali jsme se možná všichni s tím, že to někdo rádoby otloukl a ne osekal a byl výrazně rychlý. Tak se ale toto řemeslo nedělalo a dělat nemělo.
Diskutujme klidně dál o % a penalizaci v bodech 2-4. Jaký názor převládne, takový uplatněme.
Kategorii nad 60 let bych samostatně jako takovou nedělal. V Každém případě bych ale jednoho až tři nejlepší nad šedesát let vždy vyhlásil a odměnil. To myslím je správné. Víme ale dobře, že i absolutní vítěz může být shodou okolností nad 60 let. U sekání nejde jenom o kondici. Někteří dříve narození ji ale také mojí výtečnou.
Rád bych, aby pravidla byla pouze na jednu stránku A4, aby je sekáči měli předem k dispozici, v každém případě aby visela na viditelném místě při soutěžích. Žádný složitý elaborát. Sekáč podepíše že byl s nimi seznámen a souhlasí s nimi při prezenci. Ať nejsou dohady
|