17.07.2019 09:10
-kr-
Zpravodajství
volný čas
Zobrazeno
1657x
Hodnocení
|
V rodišti Karla Poláčka, autora Bylo nás pět, je sousoší pětice kluků z oné knihy, dílo profesora hořické kamenickosochařské školy Michala Moravce. Má ale sochu i Rampepurda ze stejnojmenné knihy?
Ano, za ní však musíme na Rampuši – ona přece byla z hor, tedy Orlických. Její sochu od stejného autora tam najdeme, vedle je povídání a z něj si přečteme citát z Poláčkova Bylo nás pět: Kristýna, ta mne tahá z postele, vstávej, lenochu, je čas do školy. Já s ní zápasím a křičím: "Nech mne, ty Rampušando,“ neboť ona pochází ze vsi Rampuše, která jest položena vysoko v horách. A umí česky jako německy, se svými příbuznými mluví po haťalácku jako ti mužové, co přivážejí dřív z hor. "Tak abys věděla, od dneška se jmenuješ Rampepurda,“ ona se směje jako blázen, ona má šamstra a bude se vdávat. Na cestě se stavím pro Bejvala Antonína a tomu okamžitě oznámím, že Kristýna jest vlastně Rampepurda, a jemu se to líbí. Tak se směje.
Obec Rampuše
Rampuše (německy Rampusch) je malá vesnice, část obce Liberk v okrese Rychnov nad Kněžnou. Nachází se asi 2,5 km na severovýchod od Liberku. V roce 2009 zde bylo evidováno 30 adres. V roce 2001 zde trvale žilo 23 obyvatel.
Služka Kristýna zvaná Rampepurda z románu Karla Poláčka Bylo nás pět byla patrně nejslavnější místní rodačkou. Tato dívka se skutečně narodila a žila na Rampuši.
Zdroj: Wikipedia
|
|