Profil autora:
vložil -kr-
jméno PhDr. Josef Krám
autor fotografií -kr-
11.11.2013 08:24

-kr-

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 3226x

Hodnocení

V obnoveném chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Neratově na samé česko-polské hranici se konala 10. listopadu dopoledne mše, kterou celebroval místní kněz Josef Suchár a koncelebroval rychnovský Milan Beran.
Během ní zazněla ve výborném podání pěveckého smíšeného sboru z Letohradu Familia Cantorum spolu s komorním orchestrem a sólisty Mozartova Korunovační mše C dur.

•••
Barokní poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie - znovuvzkříšené poutní místo smíření

Bývá zvykem, že se příchozím ukazuje to nejlepší. Zkusme je zavést na místo, těžce poznamenané koncem 2. světové války a doničené v éře komunistické. Jmenuje se Neratov, je na půl cesty mezi Orlickým Záhořím a Bartošovicemi v Orlických horách na samých česko – polských hranicích. Z české strany za Orlickými horami a přes hraniční Divokou Orlici na polské straně Bystřickými horami a ke všemu nejdál od okresního města Rychnov nad Kněžnou. V Neratově žilo do konce 2. světové války patnáct set obyvatel a v roce 1946 tady zbylo jen pár rodin. Teď je to malinká osada, patřící k Bartošovicím. Jsou tady obyvatelé sdružení Neratov, jinak rekreační chalupy.

Do tamního marinského chrámu přicházely v minulosti tisíce poutníků a např. jen z kladské strany věřící ze 17 vesnic. Z pohledu architektury byl tento architektonický klenot, postavený v letech 1723 – 1733, průkaznou stavbou, zachycující pronikání zásad tehdejšího radikálního baroka do venkovského prostředí a v době svého největšího rozkvětu se stal významným poutním místem a projevem duchovního života farnosti a okolí. Jak došlo k tomu, že byl kostel těžce poškozen 10. května 1945, na to je víc odpovědí, ta nejpravděpodobnějš&iacu te; je, že rudoarmejci vystřelili na kostel z pancéřové pěsti, hořela střecha, schodiště i obě věže, požár roztavil hodinový stroj a zvon. Silné cihlové klenby sice uchránily interiér, ale z kostela se postoupně stávaly ruiny, 1958 se propadly i klenby a 1973 chybělo málo k tomu, aby byl kostel definitivně zdemolován. Docela vážně se jednalo o totální demolici, ta by prý vyšla nejlevněji, i tak to mělo stát milion. Ten milion na demolici však firma provádějící demolici kostela spotřebovala na demontáž a převoz památkově chráněného rokokového schodiště na zámek Skalka u Dobrušky (je tam dodnes), a tak paradoxně k demolici svatostánku nedošlo. Symbolicky můžeme říc t, že když odtud bylo „odejito“, tak schodiště zachránilo kostel.

Naštěstí se v listopadu 1989 režim změnil. Doporučuju malinko přivřít oči – tady se od začátku 90. let děl zázrak (to říkám já ateista ), podložený prací stovek dobrovolníků a obdivuhodným úsilím zdejšího pátera Josefa Suchára. Od té doby se tu pravidelně – nejdřív na louce před zbořeništěm a pak v samotných ruinách, zbavených neskutečného množství sutin, konaly mše, poutní i ty na Vánoce či na přelomu roku starého a nového. Ty půlnoční s osvětlením pochodněmi a sví čkami v zavařovačkách.

Po komensku názorně (jako kantor jsem léta spolupracoval s Československým a později Českým rozhlasem) překopírovávám svůj odvysílaný telefonát do Radiožárnálu o půlnoční 24. 12. 1996

Ohlášení: Od roku 1991 pravidelně rok co rok se konají v ruinách bez stropu a střechy pobořeného kostela Nanebevstoupení Panny Marie v osadě Neratov při samých hranicích s Polskem půlnoční mše - o Velikonocích na Vzkříšení, o Vánocích na Štědrý den a na Silvestra. Připomeňme si poslední z nich – půlnoční z 24. na 25. prosince 1996

Živý telefonát: V ruinách zasněženého kostela mezi holými zdmi, zbaveného nedlouho předtím obrovským úsilím věřících, mezi nimi hodně mladých, obrovského množství sutin uvnitř, sloužil tradičně půlnoční mši rokytnický páter Josef Suchár pro několik desítek především mladých a mimořádně pozorných lidí, jejichž jádro tvořili členové Sdružení Neratov. Atmosféra byla opět zcela zvláštní až mysteriózní - silný, skoro 20stupňový mráz, kdy zamrzala knězi v oda a víno v kalichu, kde osvětlení zajišťovaly jen pochodně a svíčky v zavařovačkách a v samotném chrámu Páně byly umístěny dva děrované sudy, naplněné hořícím dřevem. Hudební doprovod obstaraly dvě kytary a čtyřčlenný sbor. Melodické mariánské písně, který spolu se sborem zpívali i účastníci této ojedinělé půlnoční mše, byly moderní, jen na závěr zazněla tradiční Narodil se Kristus Pán. Velká část přítomných šla k přijímání.Páter Josef Suchár - ve spolupráci s Římskokatolickou farností Neratov a Sdružením Neratov - se zasloužil organizačně i manuálně i o to, že toto mariánské poutní místo se začalo postupně obnovovat prací českých, ale i cizích (např. francouzských) pomocníků, kteří tam přicházeli a na kolečkách odnášeli nánosy.

Sdružení Neratov, které vzniklo v září 1992 jako nezávislé, nepolitické a nestátní dobrovolné společenství lidí, kteří se podílejí na obnovení poutního místa smíření v Neratově s tím, že přispějí k výstavbě, vybavení a provozování sociálních, charitativních, eventuálně zdravotnických zařízení, která slouží potřebným lidem. Jeho cílem je péče o lehce mentálně postižené, podpora pěstounských rodin, obnova poutního místa a rozvoj života v pohraničí. Sdružení Neratov nabízí těmto lidem zázemí pro co nejsamostatnější život..Pokud vám tento fakt nic neřekne, pak vzpomeňte známého „lesního muže“ Františka Dombaje. Ten v něm po svém propuštění na prezidentovu amnestii žil a pak se odtud se svou manželkou a dítětem odstěhoval

V roce 1991 se zde konala první pouť (to ještě na louce před kostelem), zpracován byl znalecký posudek na obnovu objektu obnovu, kostel byl zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek, zařazen do Programu záchrany architektonického dědictví, zavítali sem ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda i ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Pomáhá tu Česko-německý fond budoucnosti, evropský projekt Orlické baroko v proměnách času, obnova kostela je zařazena do programu Záchrany architektonického dědictví ministerstva kul tury i do bruselského fondu Kultura 2000, přispěly dotacemi ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond, když vyhlásil Program rozvoje venkova, zaměřený i na obnovu nemovitých kulturních památek, nezapomeňme ani na peníze z Královéhradeckého kraje.

Tento víc než 270 let starý barokní kostel Nanebevzatí Panny Marie v Neratově prochází dokončovanou rozsáhlou rekonstrukcí, má novou střechu, která kopíruje původní barokní vzhled, jen část střechy je prosklená jako připomínka doby, kdy kostel neměl střechu a byl otevřen směrem vzhůru. Na řadě je obnova barokního schodiště, tam probíhají jednání.

Připomeňme: V neděli 20. srpna 2006 byly tu zahájeny 17. polsko - české dny křesťanské kultury, jejichž mottem bylo Buďme rodinou – Bądźmy Rodziną Stalo se tak v rámci Neratovských poutních slavností za přítomnosti mj. tehdy biskupa královéhradeckého Dominika Duky (promluvil česky, polsky a německy), generálního konzula České republiky v Katovicích Josefa Byrtuse, předsedy organizačního výboru Polsko-českých dnů křesťanské kultury Juliana Golaka, poslanců Parlamentu ČR Josefa Ježka a Jiřího Hanuše. Jedna německá neratovská rodačka mj. připomněla své zážitky z požáru tohoto kostela 10. května 1945.

14. – 16. srpna 2009 tu probíhaly Neratovské poutní slavnosti (Neratowski odpust), spolufinancované z prostředků ERDF (Evropský fond pro regionální rozvoj Překračujeme hranice) prostřednictvím Euroregionu Glacensis. Na nich se podílely obce Bartošovice v Orlických horách a Międzylesie společným projektem „Spojují nás hory“ (Lączą nas góry), spojeným s Během naděje (Biegem Nadziei) na podporu nemocných rakovinou, organizovaným Sdružením Neratov. Vyvrcholením loňské srpnové pouti v tomto kostele byla 14. srpna 2011 mše svatá. Při bohoslužbě současný biskup Jan Vokál požehnal novou sochu neratovské Madony, dílo podle vlastního návrhu vyřezané rokytnickým řezbářem Alexem Litviňukem, kterou po vzoru 350 let staré události přineslo o den dřív z Rokytnice v Orlických horách poutní procesí.

Neratov je třeba vidět, jinak neuvěříte.

Fotogalerie


Foto: -kr-

Linkuj elánek Linkuj.cz  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Jagg.cz  Jagg.cz  |   Digg  Digg
Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Neratov
Menteatrál počtvrté uchvátil Neratov
Jediný člověk. Který inspiroval ostatní.
Neratovské poutní slavnosti
Koncert Slávka Klecandra
Sdružení Neratov
Mokrá vozovka motorkáře zradila. Doklouzal do protisměru pod náklaďák
Lucie Bílá rozzářila Neratovský kostel
Putování s neratovskou madonou
Pouť v Neratově
Neratovské poutní slavnosti vyvrcholí představením Libuše Švormové

Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
21.08.2019 | 10:23 | Pardubický kraj

Hasiči se při letním výcviku zaměřují na záchranu tonoucích osob
21.08.2019 | 09:40 | HZS

Město chce do projektů na zadržení vody v krajině v následujících letech investovat až 60 milionů
21.08.2019 | 08:04 | ČRo

V brownfieldu postaví Lidl. Budova musí respektovat historický ráz lokality
20.08.2019 | 09:56 | Litomyšl

L´Art měří své kvality v architektonických soutěžích
20.08.2019 | 06:15 | Lanškroun

Druhá mezi českými vysokými školami. Na Univerzitu Hradec Králové míří rekordní finanční prostředky na zahraniční mobilitu studentů
19.08.2019 | 11:48 | Fletch

Rumpál u kostela znovu čerpá vodu
19.08.2019 | 11:19 | Žamberk

Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
19.08.2019 | 09:46 | Policie ČR

Policisté kontrolovali chaty a chalupy
19.08.2019 | 07:08 | Policie ČR

Majitelé zámku plánují vysazení vinice. Proto začali s rekonstrukcí sklepení
18.08.2019 | 07:28 | ČRo

Pardubický chodník slávy zdobí nová jména
15.08.2019 | 13:07 | Fletch

Kraj chce ve spolupráci s městem vybudovat 77 parkovacích míst v Litomyšlské nemocnici
15.08.2019 | 11:21 | Pardubický kraj

Obyvatelé města navrhli do participativního rozpočtu 29 projektů
13.08.2019 | 10:37 | Lanškroun

Univerzita Hradec Králové uspěla v mezinárodním hodnocení vysokých škol. Mezi českými školami je nejlepší
12.08.2019 | 12:28 | Fletch

Bagr, jeřáb a traverzy. Víte, jak se usazuje mnohatunová střílna v 21. století?
10.08.2019 | 10:22 | Rokytnice v Orlických horáchzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Začala přestavba okružní křižovatky. Dopravu bude komplikovat až do listopadu
Muže s dítětem pobodaly v lesoparku vosy. Složky IZS se naštěstí k pacientům s alergickou reakcí dostaly včas
Děti dostaly dárek. Mají nové dětské hřiště
První ročník festivalu JízdárnaFest se vydařil
Ústí nad Orlicí
Osobák vjel na železniční přejezd přímo před nákladní vlak
První atletický Rieter víkend byl úspěšný
Dnes startuje 94. pouť
Na fesťák vyrazila s kuchyňským nožem. Po hádce přišel útok a bodné zranění
Žamberk
Rumpál u kostela znovu čerpá vodu
Přes prsty - nejočekávanější česká letní komedie se blíží!
Muž místo řízení odháněl obtěžující hmyz. Auto po chvíli převrátil na střechu
Žamberská Orlická brána po třinácté tradičně i trochu jinak.
Lanškroun
L´Art měří své kvality v architektonických soutěžích
Obyvatelé města navrhli do participativního rozpočtu 29 projektů
Sametová revoluce v Lanškrouně
Městské muzeum připravuje novou výstavu – Svět hraček
Nové Město nad Metují
U zámku budou mít děti nové hřiště. To stávající totiž projde rekonstrukcí
Slavnostně otevřeli Bartoňovu vyhlídku. Majitelé byli oceněni za architektonický počin
Jen děti opustily školu, navštívil ji někdo jiný. A bral vše, co mu přišlo pod ruce
Do střechy rodinného domu uhodil blesk. Poškodil část krytiny a rozvody elektroinstalace
Dobruška
Pavel Štěpán zve na Dobrušskou filmovou klapku
Stavba okružní křižovatky na silnici I/14 pokračuje. Dokonce s mírným předstihem
Řidič se vydal sklízet obilí. Místo kombajnu použil osobní auto
Florbalový Open Air Cup Dobruška 2019 je minulostí
Letohrad
Domov pod hradem Žampach otevře dva nové domky
Auto otevřel jako konzervu. Pod vlivem alkoholu se střetl s popeláři
Festival zakončil Lubomír Brabec a Boni Pueri
Vyhlášením ceny Grand prix začal MHL Letohrad 2019. Galakoncert byl na bedrou Hradišťanu
Kostelec nad Orlicí
První Kostelecká náplavka byl mejdan!
První Kostelecká náplavka už tuto sobotu!
Dívčí válka s nudou v Kostelci
Proběhl běh pro Šanci Onkoláčkům
Choceň
Do komunálního odpadu už žádné plasty či bioodpad. Jinak popeláři popelnici nevyvezou
Požár krmelce zřejmě založil žhář
Hudební festival je za dveřmi
Chodkyně se střetla s kamionem. Policie hledá svědky tragické dopravní nehody
Týniště nad Orlicí
Proč se běhá po pralese. Charitativní akce přispěla víc jak dvaceti tisíci
Na Rychnovsku po pěti letech opět vykvetly vzácné orchideje. Může za to chladný a deštivý květen
Swingový festival Jardy Marčíka už počtyřiadvacáté
Cizinecká policie během dopoledne zkontrolovala 56 osob, devět cizinců skončilo zajištěných
Vamberk
Na návěsu kamionu začala hořet pneumatika
Osobák prorazil zábradlí a skončil v řece převrácený na střechu
Palisády kruhového objezdu si vyžádaly život dalšího motorkáře
Čarodějnické ohně práci hasičům nepřidělaly, hořící stroj ano
Česká Skalice
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Náchodští hasiči cvičili na Rozkoši záchranu osoby, pod kterou se propadl led
V bývalé pekárně zahořel moučný prach
Rokytnice v Orlických horách
Bagr, jeřáb a traverzy. Víte, jak se usazuje mnohatunová střílna v 21. století?
Opravili nebezpečnou křižovatku, teď připravují parkoviště
Hasičský pomník v novém
Prašné parkoviště na Panském Poli je minulostí. Nově tu je víc jak 80 míst
Česká Třebová
Kraj pomůže lidem z vyhořelého paneláku v České Třebové milionem korun
Koněm tažený vozík nabořil zaparkované auto. Vozka od nehody ujel
Střecha činžáku v plamenech: Hasiči plameny zdolali po osmi hodinách vysilujícího zásahu, evakuováno bylo 40 lidí
Cyklomaraton v České Třebové oslaví již 11. narozeniny
Opočno
Závěr pouti ve znamení zásahu záchranářů a first respondera
Snažil se uhasit požár v garáži. Popálil si ruku
Pouť a jarmark jsou za dveřmi
Dětské závody pomůžou malé Janičce. Pomoci můžete i vy
Náchod
Opravy v náchodských školách finišují
Novinky v náchodském bazénu
Muž roku a Den dobrých skutků je za dveřmi
Ludvík a Dáša se musí hýbat - náchodským medvědům se změnilo krmení
Jablonné nad Orlicí
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Společná výstava tří ZUŠ
Mladí umělci vystavují, během vernisáže proběhla také dražba
Na náměstí mají originální jarní výzdobu
Borohrádek
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Odstartoval celorepublikový řetězec dobrých skutků
Žáci základní školy by příští rok mohli sportovat na moderním hřišti
Začíná celorepublikový řetězec dobrých skutků
Jaroměř
Nehoda 5 aut: Poslední nedobrzdil, dál už fungoval dominový efekt
Horská kola zmizela ze sklepních kójí
Potřebovali peníze. Místo do bankomatu si zašli do zahradnictví
Opilý muž sedl do auta za volant a rozjel se. Naštěstí byl pod dohledem policejní kamery, strážníci ho po chvíli odstavili
Králíky
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Jedete na Cihelnu? Stavte se také v pěchotním srubu nebo v muzeu celnictví
Krádež sena objasněna. Zemědělci mají krmivo zpět
Hradec Králové
Proražená závora a dva poničené automobily. Rychlý odjezd z nemocnice se důchodci nevyplatil
V babyboxu na záchrance nalezli odloženého chlapce
Město chce do projektů na zadržení vody v krajině v následujících letech investovat až 60 milionů
Druhá mezi českými vysokými školami. Na Univerzitu Hradec Králové míří rekordní finanční prostředky na zahraniční mobilitu studentů
Vysoké Mýto
Nové semafory na průtahu městem pomohou hlavně místním
Na ubytovně hořelo, hasiči evakuovali deset osob
Na silnici I/35 na opraveném průtahu městem probíhá odstraňování poruchy vodovodního řadu
Připravili komentované prohlídky v kostele sv. Vavřince
Pardubice
Hasiči se při letním výcviku zaměřují na záchranu tonoucích osob
Cizinec, obviněný z těžkého ublížení na zdraví, putoval do vazební věznice
Pardubický chodník slávy zdobí nová jména
Muži vzplál oděv. Policisté nyní zjišťují okolnosti
Litomyšl
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
V brownfieldu postaví Lidl. Budova musí respektovat historický ráz lokality
Kraj chce ve spolupráci s městem vybudovat 77 parkovacích míst v Litomyšlské nemocnici
Pracovali nelegálně. Sedm mužů a tři ženy čeká vyhoštění
Solnice
Další osobák na střeše. K tomu poškozená tři jiná auta
Slavnostně otevřeli zrekonstruovaný společenský dům. Až do neděle probíhá den otevřených dveří
Technická závada způsobila zahoření linky v sušárně
Nové haly u Solnice. Zkoumat jejich vliv na životní prostředí není potřeba!
Orlické hory
Autobusu upadl přívěs na jízdní kola. A s ním část karoserie
Rampepurda rampepurďácká má svoji sochu. Už jste ji byli navštívit?
Přes horké počasí vyrazili do hor cyklisté, 70 z nich závodí v rámci 4. ročníku Mamut Bike-O
Cyklobusy opět zamíří do Orlických hor
Podorlicko
Dvě dopravní nehody uzavřely silnice
Biograf Etienne se vrací do podhůří
O víkendu se opět bouralo
Hořelo na skládce i ve sklepě
Rychnovsko
Festival F. L. Věka 2019 nabídne hudební legendy, vítěze prestižní soutěže i nastupující hvězdy
Policisté kontrolovali chaty a chalupy
Neber, co ti nepatří! Zlodějíčci uvízli v policejní síti
Při dvou nočních nehodách museli hasiči vyprošťovat
Orlickoústecko
Poškozená plynová přípojka a havarované auto do stromu
Řidička se s autem doslova zapíchla do mostku
Orlickoústecko se dočkalo knihy z nebe
Po třiatřicáté jeli Regionem Orlicka
Náchodsko
Dopravní nehoda s úmrtím: Muž na invalidní tříkolce nedal přednost autu
Jeden osobák narazil do stromu, jiný skončil převrácený na střeše
Policisté řešili mimo jiné nesprávné předjíždění. Řidiče sledoval ze vzduchu také vrtulník
Dejte si pozor na další způsoby internetových podvodů. Aukci prý nevyhrál, ale prodejce mu nabídl jiné zboží

provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2019 | ISSN 1803-6317 | za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků
zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje | | gdpr | ceník inzerce | admin
TOPlist Google+