Profil autora:
vložil -kr-
jméno PhDr. Josef Krám
autor fotografií -kr-
11.11.2013 08:24

-kr-

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 3127x

Hodnocení

V obnoveném chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Neratově na samé česko-polské hranici se konala 10. listopadu dopoledne mše, kterou celebroval místní kněz Josef Suchár a koncelebroval rychnovský Milan Beran.
Během ní zazněla ve výborném podání pěveckého smíšeného sboru z Letohradu Familia Cantorum spolu s komorním orchestrem a sólisty Mozartova Korunovační mše C dur.

•••
Barokní poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie - znovuvzkříšené poutní místo smíření

Bývá zvykem, že se příchozím ukazuje to nejlepší. Zkusme je zavést na místo, těžce poznamenané koncem 2. světové války a doničené v éře komunistické. Jmenuje se Neratov, je na půl cesty mezi Orlickým Záhořím a Bartošovicemi v Orlických horách na samých česko – polských hranicích. Z české strany za Orlickými horami a přes hraniční Divokou Orlici na polské straně Bystřickými horami a ke všemu nejdál od okresního města Rychnov nad Kněžnou. V Neratově žilo do konce 2. světové války patnáct set obyvatel a v roce 1946 tady zbylo jen pár rodin. Teď je to malinká osada, patřící k Bartošovicím. Jsou tady obyvatelé sdružení Neratov, jinak rekreační chalupy.

Do tamního marinského chrámu přicházely v minulosti tisíce poutníků a např. jen z kladské strany věřící ze 17 vesnic. Z pohledu architektury byl tento architektonický klenot, postavený v letech 1723 – 1733, průkaznou stavbou, zachycující pronikání zásad tehdejšího radikálního baroka do venkovského prostředí a v době svého největšího rozkvětu se stal významným poutním místem a projevem duchovního života farnosti a okolí. Jak došlo k tomu, že byl kostel těžce poškozen 10. května 1945, na to je víc odpovědí, ta nejpravděpodobnějš&iacu te; je, že rudoarmejci vystřelili na kostel z pancéřové pěsti, hořela střecha, schodiště i obě věže, požár roztavil hodinový stroj a zvon. Silné cihlové klenby sice uchránily interiér, ale z kostela se postoupně stávaly ruiny, 1958 se propadly i klenby a 1973 chybělo málo k tomu, aby byl kostel definitivně zdemolován. Docela vážně se jednalo o totální demolici, ta by prý vyšla nejlevněji, i tak to mělo stát milion. Ten milion na demolici však firma provádějící demolici kostela spotřebovala na demontáž a převoz památkově chráněného rokokového schodiště na zámek Skalka u Dobrušky (je tam dodnes), a tak paradoxně k demolici svatostánku nedošlo. Symbolicky můžeme říc t, že když odtud bylo „odejito“, tak schodiště zachránilo kostel.

Naštěstí se v listopadu 1989 režim změnil. Doporučuju malinko přivřít oči – tady se od začátku 90. let děl zázrak (to říkám já ateista ), podložený prací stovek dobrovolníků a obdivuhodným úsilím zdejšího pátera Josefa Suchára. Od té doby se tu pravidelně – nejdřív na louce před zbořeništěm a pak v samotných ruinách, zbavených neskutečného množství sutin, konaly mše, poutní i ty na Vánoce či na přelomu roku starého a nového. Ty půlnoční s osvětlením pochodněmi a sví čkami v zavařovačkách.

Po komensku názorně (jako kantor jsem léta spolupracoval s Československým a později Českým rozhlasem) překopírovávám svůj odvysílaný telefonát do Radiožárnálu o půlnoční 24. 12. 1996

Ohlášení: Od roku 1991 pravidelně rok co rok se konají v ruinách bez stropu a střechy pobořeného kostela Nanebevstoupení Panny Marie v osadě Neratov při samých hranicích s Polskem půlnoční mše - o Velikonocích na Vzkříšení, o Vánocích na Štědrý den a na Silvestra. Připomeňme si poslední z nich – půlnoční z 24. na 25. prosince 1996

Živý telefonát: V ruinách zasněženého kostela mezi holými zdmi, zbaveného nedlouho předtím obrovským úsilím věřících, mezi nimi hodně mladých, obrovského množství sutin uvnitř, sloužil tradičně půlnoční mši rokytnický páter Josef Suchár pro několik desítek především mladých a mimořádně pozorných lidí, jejichž jádro tvořili členové Sdružení Neratov. Atmosféra byla opět zcela zvláštní až mysteriózní - silný, skoro 20stupňový mráz, kdy zamrzala knězi v oda a víno v kalichu, kde osvětlení zajišťovaly jen pochodně a svíčky v zavařovačkách a v samotném chrámu Páně byly umístěny dva děrované sudy, naplněné hořícím dřevem. Hudební doprovod obstaraly dvě kytary a čtyřčlenný sbor. Melodické mariánské písně, který spolu se sborem zpívali i účastníci této ojedinělé půlnoční mše, byly moderní, jen na závěr zazněla tradiční Narodil se Kristus Pán. Velká část přítomných šla k přijímání.Páter Josef Suchár - ve spolupráci s Římskokatolickou farností Neratov a Sdružením Neratov - se zasloužil organizačně i manuálně i o to, že toto mariánské poutní místo se začalo postupně obnovovat prací českých, ale i cizích (např. francouzských) pomocníků, kteří tam přicházeli a na kolečkách odnášeli nánosy.

Sdružení Neratov, které vzniklo v září 1992 jako nezávislé, nepolitické a nestátní dobrovolné společenství lidí, kteří se podílejí na obnovení poutního místa smíření v Neratově s tím, že přispějí k výstavbě, vybavení a provozování sociálních, charitativních, eventuálně zdravotnických zařízení, která slouží potřebným lidem. Jeho cílem je péče o lehce mentálně postižené, podpora pěstounských rodin, obnova poutního místa a rozvoj života v pohraničí. Sdružení Neratov nabízí těmto lidem zázemí pro co nejsamostatnější život..Pokud vám tento fakt nic neřekne, pak vzpomeňte známého „lesního muže“ Františka Dombaje. Ten v něm po svém propuštění na prezidentovu amnestii žil a pak se odtud se svou manželkou a dítětem odstěhoval

V roce 1991 se zde konala první pouť (to ještě na louce před kostelem), zpracován byl znalecký posudek na obnovu objektu obnovu, kostel byl zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek, zařazen do Programu záchrany architektonického dědictví, zavítali sem ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda i ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Pomáhá tu Česko-německý fond budoucnosti, evropský projekt Orlické baroko v proměnách času, obnova kostela je zařazena do programu Záchrany architektonického dědictví ministerstva kul tury i do bruselského fondu Kultura 2000, přispěly dotacemi ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond, když vyhlásil Program rozvoje venkova, zaměřený i na obnovu nemovitých kulturních památek, nezapomeňme ani na peníze z Královéhradeckého kraje.

Tento víc než 270 let starý barokní kostel Nanebevzatí Panny Marie v Neratově prochází dokončovanou rozsáhlou rekonstrukcí, má novou střechu, která kopíruje původní barokní vzhled, jen část střechy je prosklená jako připomínka doby, kdy kostel neměl střechu a byl otevřen směrem vzhůru. Na řadě je obnova barokního schodiště, tam probíhají jednání.

Připomeňme: V neděli 20. srpna 2006 byly tu zahájeny 17. polsko - české dny křesťanské kultury, jejichž mottem bylo Buďme rodinou – Bądźmy Rodziną Stalo se tak v rámci Neratovských poutních slavností za přítomnosti mj. tehdy biskupa královéhradeckého Dominika Duky (promluvil česky, polsky a německy), generálního konzula České republiky v Katovicích Josefa Byrtuse, předsedy organizačního výboru Polsko-českých dnů křesťanské kultury Juliana Golaka, poslanců Parlamentu ČR Josefa Ježka a Jiřího Hanuše. Jedna německá neratovská rodačka mj. připomněla své zážitky z požáru tohoto kostela 10. května 1945.

14. – 16. srpna 2009 tu probíhaly Neratovské poutní slavnosti (Neratowski odpust), spolufinancované z prostředků ERDF (Evropský fond pro regionální rozvoj Překračujeme hranice) prostřednictvím Euroregionu Glacensis. Na nich se podílely obce Bartošovice v Orlických horách a Międzylesie společným projektem „Spojují nás hory“ (Lączą nas góry), spojeným s Během naděje (Biegem Nadziei) na podporu nemocných rakovinou, organizovaným Sdružením Neratov. Vyvrcholením loňské srpnové pouti v tomto kostele byla 14. srpna 2011 mše svatá. Při bohoslužbě současný biskup Jan Vokál požehnal novou sochu neratovské Madony, dílo podle vlastního návrhu vyřezané rokytnickým řezbářem Alexem Litviňukem, kterou po vzoru 350 let staré události přineslo o den dřív z Rokytnice v Orlických horách poutní procesí.

Neratov je třeba vidět, jinak neuvěříte.

Fotogalerie


Foto: -kr-

Linkuj elánek Linkuj.cz  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Jagg.cz  Jagg.cz  |   Digg  Digg
Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Neratov
Menteatrál počtvrté uchvátil Neratov
Jediný člověk. Který inspiroval ostatní.
Neratovské poutní slavnosti
Koncert Slávka Klecandra
Sdružení Neratov
Mokrá vozovka motorkáře zradila. Doklouzal do protisměru pod náklaďák
Lucie Bílá rozzářila Neratovský kostel
Putování s neratovskou madonou
Pouť v Neratově
Neratovské poutní slavnosti vyvrcholí představením Libuše Švormové

První jarní setkání vedení města s veřeností
23.05.2019 | 11:35 | Ústí nad Orlicí

Čtyři tisíce lidí. O tolik se možná rozroste bývalé okresní město
23.05.2019 | 10:27 | (rup)

Budova Muzea východních Čech je opravena, veřejnosti se otevře na podzim
22.05.2019 | 17:27 | Fletch

Nový domov pro seniory by měl vyrůst ve Štrossově ulici
22.05.2019 | 14:38 | Fletch

Otevřeli nové multifunkční Oranžové hřiště
22.05.2019 | 10:22 | Orlický.net

Titulem Přívětivý úřad v Pardubickém kraji se pyšní radnice v Lanškrouně
22.05.2019 | 09:37 | Lanškroun

Co bude s budovou bývalé pojišťovny? Vzniknou tam byty či zůstanou kanceláře?
21.05.2019 | 08:48 * | Rychnovské Zrcadlo

Mistr světa Martin Šonka i vrtulník ze seriálu M*A*S*H ohromí návštěvníky letošní Helicopter Show. Chybět nebude ani lanovka
17.05.2019 | 07:17 | Orlický.net

V Královéhradeckém kraji se poslední květnový víkend rapidně zvýší koncentrace nadšených učitelů fyziky
16.05.2019 | 16:07 | Fletch

Automobilka investuje 30 milionu euro do regionu. Třeba na sdílená kola
16.05.2019 | 09:54 * | Vrbík

Nemocnice Pardubického kraje odbourává bariéry
16.05.2019 | 10:46 | Fletch

Obnovou potoka Zelenka vrátili do krajiny vodu. Své místo mají brouci i ještěrky
15.05.2019 | 10:22 | Orlický.net

Z nateklého prstu sundávali prstýnek
15.05.2019 | 09:16 | (rup)

Znají vítěze motivačního programu Prokopa Diviše
14.05.2019 | 11:41 | Orlický.net

Jezdeckému sportu se v zemědělské škole daří již padesát let
14.05.2019 | 09:05 | Pardubický krajzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Čtyři tisíce lidí. O tolik se možná rozroste bývalé okresní město
Co bude s budovou bývalé pojišťovny? Vzniknou tam byty či zůstanou kanceláře?
Z nateklého prstu sundávali prstýnek
Hejtman Štěpán představil vicepremiérovi plány modernizace rychnovské nemocnice
Ústí nad Orlicí
První jarní setkání vedení města s veřeností
Proběhlo absolventské představení tanečního oboru ZUŠ. A bylo se na co dívat
Mezinárodní soutěž Exlibris vystavuje pod radnicí
Prestižní soutěž Orlická věž již po devětadvacáté
Žamberk
Den otevřených dveří muzea starých strojů doplnila volební agitka premiérovy partaje
Den otevřených dveří v MACEŠCE
Pozvánka na 20. žamberský Majáles a šansonový recitál
Kino Žamberk hlásí 10.000 diváků v roce 2019!
Lanškroun
Práce na cyklostezce, která spojí Lanškroun se Žichlínkem, budou zahájeny před prázdninami
Titulem Přívětivý úřad v Pardubickém kraji se pyšní radnice v Lanškrouně
Jezdeckému sportu se v zemědělské škole daří již padesát let
Radnice vyčlení milion korun. Obyvatelé tak mají možnost měnit podobu svého města
Nové Město nad Metují
Samolepka s nápisem Přívětivý úřad vítá od 20. května návštěvníky Městského úřadu Nové Město nad Metují
Hasiči během jednoho dne likvidovali hned dva požáry
Výstava vláčků a modelů na zámku v Novém Městě nad Metují
Havárie seniora na elektrokole. Ten utrpěl po pádu těžké zranění
Dobruška
Znají vítěze motivačního programu Prokopa Diviše
Otevřeli zrekonstruovaný stadion
Jarní koncert filharmoniků doplnil jeden z nejlepší klavíristů
Automobilka zapůjčí 7 vozů poskytovatelům sociálních služeb v okolí výrobního závodu v Kvasinách.
Letohrad
Ze zkušebny zmizely hudební nástroje. Můžete na ně narazit v bazaru
Lesníci obnovili vodní nádrž a dvě tůně. Mají zadržet vodu v krajině
V Bažantnici probíhá těžba dřeva. K zemi šly jen stromy staré nebo ve špatné zdravotním stavu
Opilý muž si chtěl ublížit. Zásah policistů musel být velmi rychlý
Kostelec nad Orlicí
Komunitní centrum zahájilo provoz
Nové komunitní centrum v Kostelci nad Orlicí
Život je dar
Na Mírově hořel dům určený k demolici
Choceň
Chodkyně se střetla s kamionem. Policie hledá svědky tragické dopravní nehody
Auto na střeše, přívěsný vozík v příkopu
V řadovce hořela garáž. Jeden muž se popálil a další dvě osoby se nadýchaly zplodin hoření
V přádelně zahořela bavlna. Škody se vyšplhají do milionů
Týniště nad Orlicí
Swingový festival Jardy Marčíka už počtyřiadvacáté
Cizinecká policie během dopoledne zkontrolovala 56 osob, devět cizinců skončilo zajištěných
12. Čarodějnice v Týništi nad Orlicí budou letos úplně nové
Japonci pod Orlickými horami postaví fabriku na výrobu katalyzátorů. Do výroby přijmou až stovku zaměstnanců
Vamberk
Palisády kruhového objezdu si vyžádaly život dalšího motorkáře
Čarodějnické ohně práci hasičům nepřidělaly, hořící stroj ano
Mladík, toho času ve vězení, dýloval pervitin. Dvěma dětem jej nabídl víc než 40 krát, dostal od nich přes deset tisíc
Vloupání do chatek v zahrádkářské kolonii objasněna
Česká Skalice
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Náchodští hasiči cvičili na Rozkoši záchranu osoby, pod kterou se propadl led
V bývalé pekárně zahořel moučný prach
Motorka po střetu s autem skončila mimo silnici, motorkář v péči lékařů
Rokytnice v Orlických horách
Máte upletenou pomlázku? A co kraslice? Pokud ne, zajděte na tvořivou dílnu
Den památek: tentokrát na téma soudní okres Rokytnice
Umělec tvořil bez zakázky. Sprejem poničil několik objektů
Sýpka bude lákat vůní čerstvě upražené kávy
Česká Třebová
Staršímu SUV začalo hořet pod kapotou. Žena s malým dítětem stihla z vozu vystoupit
Řidič neměl pod kontrolou náklad. Ten skončil na vozovce
V památkové zóně je teď nejbolavějším místem kostel sv. Jakuba
Ocenili nejlepší sportovce města roku 2018
Opočno
Dětské závody pomůžou malé Janičce. Pomoci můžete i vy
V Kodymově národním domě v Opočně zasedla Valná hromada destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko
Budova chirurgie a porodnice bývalé nemocnice v Opočně patří Královéhradeckému kraji
S holemi i bez holí se můžete opět vydat na trasy kolem Opočna
Náchod
Den zdraví v Náchodě
Obchvat Náchoda by mohl být hotový v roce 2024, stát bude minimálně 3,5 miliardy
Přípravy na zahájení stavby obchvatu Náchoda intenzivně pokračují
Stavba nové hasičské zbrojnice v Náchodě je dokončena
Jablonné nad Orlicí
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Společná výstava tří ZUŠ
Mladí umělci vystavují, během vernisáže proběhla také dražba
Na náměstí mají originální jarní výzdobu
Borohrádek
Odstartoval celorepublikový řetězec dobrých skutků
Žáci základní školy by příští rok mohli sportovat na moderním hřišti
Začíná celorepublikový řetězec dobrých skutků
Nerespektoval zákaz řízení, díky policistům do cíle nedojel
Jaroměř
Krypl mu štěstí nepřinesl. Policisté dostihli novoročního sprejera
I bagr může chránit včely samotářky. U Jaroměře jim vytváří prostor pro zahnízdění
Kvůli výstavbě dálnice musí přepojit hlavní vodovod. Lidé by neměli raději prát bílé prádlo
Hasiči přestěhovali základnu do bývalé kotelny. Tam budou sídlit několik příštích měsíců
Králíky
Dejte si prvomájový polibek pod hraničním sloupem v expozici celnictví! Mají výjimečně otevřeno i 1. května
Věznice v Králíkách? Ministerští úředníci o tom zase uvažují, říká hejtman Netolický
Na louce se skrývalo šedesát zlatých dukátů z třicetileté války
Sháněl nějaké peníze. Podíval se do školy
Hradec Králové
Umělci zvou do svých ateliérů veřejnost
Nadupaný program na zemi i ve vzduchu přilákal přes dvacet tisíc návštěvníků. Helicopter Show navíc přálo počasí
Před zítřejším zahájením festivalu Na jednom břehu nám poskytli rozhovor Lumík a Petra Göbelová
Budova Muzea východních Čech je opravena, veřejnosti se otevře na podzim
Vysoké Mýto
Město zažilo zlatou horečku
Na trailech na Vinicích už potřetí závodili žáci základních škol
Jízda dvou aut skončila potyčkou. Během ní agresor dalšího řidiče ohrožoval plynovou pistolí
Navázali na autobusovou tradici a posadili chlapce k šicím strojům
Pardubice
Nový domov pro seniory by měl vyrůst ve Štrossově ulici
Řidiči pod vlivem drog. Policisté je všechny zastavili ve městě
Nemocnice Pardubického kraje odbourává bariéry
Nad ránem došlo k vraždě dítěte. Policie zadržela 40letého muže
Litomyšl
Výstava jako návod na čtyřdenní výlet
Gymnázium se pyšní moderními učebnami biologie
Výmol na silnici vyvolal hádku mezi cyklistou a řidičem osobáku
Litomyšlská interna je v novém. Kraj si vilu Klára zatím nechá
Solnice
Nové haly u Solnice. Zkoumat jejich vliv na životní prostředí není potřeba!
Ve dvou dnech dvě nehody
Na skále má vyrůst dalších pět průmyslových hal. Rozšíření průmyslové zóny teď čeká na vyjádření EIA
Kamionu se převrátil návěs do příkopu. Stalo se to ale na kruhovém objezdu
Orlické hory
Cyklobusy opět zamíří do Orlických hor
Dnes se bude po horských silnicích pohybovat větší množství cyklistů. Jede se Cyklo Glacensis 2019
Policisté na běžkách kontrolovali chaty a chalupy
Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko prezentovala nabídku turistické oblasti na veletrhu GO a REGIONTOUR v Brně
Podorlicko
Přes region projede americký vojenský konvoj
Havarované kamiony komplikovaly dopravu nejen na silnici I/35
Meteorologové varují před vydatným deštěm a souvisejícím vzedmutím hladin řek. V noci nejvíc napršelo na Rampuši
Města a obce mohou po celý květen žádat o grant na podzimní výsadbu stromů
Rychnovsko
Víkend ve znamení dopravních nehod. Auta skončila mimo vozovku
Škodovácká klasika s benzínovým motorem: Jak jezdí Octavia s agregátem 1.5 TSI?
Prodávali pervitin i marihuanu. Pak spadla klec
Hejtman jednal s ministrem vnitra o potřebách průmyslové zóny
Orlickoústecko
Jezdit v alkoholovém opojení je hazard. Žena naštěstí poslala auto jen do příkopu
Značně opilý syn vyhrožoval rodičům újmou na zdraví. Skončil na záchytce
Pohřešuje se osmačtyřicetiletý muž. Rodina jej naposledy spatřila před čtyřmi dny
Muž držel nelegálně zbraň a střílel s ní do vzduchu. Za nedovolené ozbrojování ho můžou čekat až dva roky za mřížemi
Náchodsko
Policisté vyšetřují víkendové požáry. Plameny řádily v opuštěném domě a na pracovním stroji
Auta měla problémy s předními koly a také se stabilitou
Hasiči likvidovali následky dvou dopravních nehod
Běžnou masáž chtěl změnit v erotickou. Policie nyní hledá další poškozené klientky

provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2019 | ISSN 1803-6317 | za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků
zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje | | gdpr | ceník inzerce | admin
TOPlist Google+