Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií (rup), facebook
hash tag #obecnireferendum #potstejn
01.11.2019 01:11

Aktualizováno
31.10.2019 23:46

(rup)

Zpravodajství
události

Zobrazeno 1794x

Hodnocení

Plánovaná rekonstrukce hasičské zbrojnice už několik týdnů hýbe Potštejnem. Déle jak deset let připravovaná stavba, zasazená na zdejší náměstíčko, rozdělila obyvatele na dva tábory. Rozseknout by to mělo tak trochu "utajené" místní referendum. To se koná právě dnes od 10 do 22 hodin.
Referendum vyhlásil 4. října 2019 na úřední desce starosta obce Petr Dostál na základě jednání zastupitelstva obce. Lidé budou odpovídat ano nebo ne na otázku: "Jsem pro výstavbu multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí dle schválené projektové dokumentace a vydaného stavebního povolení na akci Výstavba hasičské zbrojnice a obecního sálu v Potštejně".
K platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účasti alespoň 35% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob. Rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.

Proč je referendum tak trochu utajené?

To proto, že vedení obce sice zveřejnilo informaci o konání na úřední desce v obci i na internetu, ale právě na oficiálních stránkách obce až na úplném konci stránky věnované úřední desce jako 46. záznam na stránce - ačkoliv právě informace o obecním referendu, jako jednom ze základním nástrojů přímé demokracie, by občané mohli očekávat na prvních pozicích. Na webu nepomůže uživateli ani funkce vyhledávání - systém pro výraz "referendum" dohledá na elektronické úřední desce jen doplňující dokumenty týkající se procesních záležitostí referenda jako je například zveřejnění výše odměny členů místní komise pro místní referendum.
Na úvodní stránce oficiálního webu obce se čtenář dozví o divadelním představení, o oslavách 760 let obce, v sekci akce třeba o svatomartinských hodech v místních hospodách. O důležitém aktu, jakým místní referendum je, není napsáno nic. Žádný nadpis, žádná nabídka v menu, žádný odkaz. Žádné informace nejsou k referendu umístěny ani na oficiálních sociálních sítích Potštejna.
Ostatně o samotném záměru výstavby hasičské zbrojnice také ani zmíňka. Jen v rámci elektronické úřední desky byla 9. května 2019 zveřejněna dokumentace studie nové hasičské zbrojnice - tedy jen obrazová část prezentující půdorys prvního a druhého patra, a dále pohledy ze všech čtyř světových stran. Ekonomická stránka projektu není zveřejněna. Přesto má jít o stavbu za 24 milionů korun, což v rozpočtu takto malé obce je podstatná položka. Zájemci o podrobnější informace z projektové dokumentace musí navštívit osobně obecní úřad.

Co Potštejňáky rozděluje

Podle autorů neoficiální stránky, která se projektu výstavby hasičské zbrojnice věnuje, projekt obce neprošel žádnou architektonickou soutěží a byl na přímo zadán projekční kanceláři. Návrh podle mnohých bude hýzdit historické centrum obce. "Plánovaná zastavěná plocha je cca 450 m2. Pokud ponecháme stranou estetický aspekt projektu, považujeme za důležité zdůraznit rozměry stavby. Ve svém nejvyšším bodě má budova 8,7 m a svým půdorysem bude zasahovat do parčíku u náhona, a to do vzdálenosti cca 1 m od Lípy republiky. V případě stavby nové hasičárny v jejím původním místě se nabízí otázka, jak by vypadaly alternativy v případě zadání soutěže," píší autoři webové prezentace. Ona lípa republiky už ale nikoho nemusí trápit - relativně mladý strom, zasazený vedle mlýnského náhonu, totiž během tohoto roku uschnul, jak dokumentuje úvodní fotografie tohoto článku pořízená letos v srpnu.
Proti výstavbě víceúčelové novostavby vznikla v srpnu také petice. Tu podepsalo celkově 453 osob, z toho 309 oprávněných voličů Potštejna a Brné, a několika zastupitelů. "Prezentovaný projekt považujeme za naprosto necitlivý vůči svému okolí s ohledem na rozměrnost stavby na poměrně malém a komplikovaně přístupném pozemku. Považujeme za politováníhodné, má-li být střed obce zastavěn novostavbou technického účelu, s jejíž stavbou budou patrně spojeny další zásahy do okolí, včetně úbytku zeleně," uvádí v textu petice člen petičního výboru Jan Trnka.
Cena celého projektu schválená zastupitelstvem má být bez DPH ve výši 21.950.000 Kč. Obec podle dostupných informací může na projekt údajně uvolnit ze svých prostředků cca 10.000.000 Kč. "Pokud odečteme již zaplacenou projektovou dokumentaci, budeme optimističtí a budeme kalkulovat se schválením a vyplacením všech níže uvedených dotací, stále zbývá dofinancovat 5.600.000. Tyto peníze obec nemá a bude si je muset půjčit od banky," píše se dále na webu. Autoři webu upozorňují, že lze stavbu pořídit levněji tak, aby mohla obec pořídit v příštích letech další potřebné stavby jako třeba čistírna odpadních vod. "Existují i další projekty, které bude v blízké budoucnosti potřeba řešit a zafinancovat - ČOV, kanalizace, modernizace ZŠ, nový vrt pitné vody, rekultivace skládky. Nepovažujeme za moudré pouštět se do tak nákladných projektů, když zde existují méně nákladné alternativy," uvádí se na webu hasicarnapotstejn.webnode.cz. Na sociální síti se také diskutovalo o možné umístění nové zbrojnice mimo prostor náměstíčka na obecní pozemek u úpravny vody nebo na pozemek u bývalých dřevařských závodů.
"Umístěním objektu hasičárny v nové lokalitě by bylo pravděpodobně dražší. Může tak nastat situace, kdy jen cena objektu hasičárny bude podobná ceně za celý multifunkčnl objekt postavený s pomocí dotací. Rozdělením navrhovaného projektu multifunkčního objektu vzrostou další náklady na realizaci. Znamená to přece dělat dvakrát studie, projednáváni, nové projektové dokumentace, územnl a stavební řízení, dvojí budováni sítí, přístupových komunikací atd. V podstatě by
se tedy začalo úplně od začátku, protože nelze jen tak změnit předmět dotace. Proces administrace by v ideálním případě skončil v roce 2021. Využití dotace je však podmíněno dokončením stavby do konce roku 2020, takže je zřejmé, že o získané dotace téměř jistě přijdeme," oponuje ve svém stanovisku obecní zastupitel Miloš Sloupenský, který je zároveň starostou místního SDH a předsedou obecní stavební komise.

Fotogalerie

Projektová dokumentace na úřední desce obce

Alternativní návrh zbojnice lokalizovaný do prostoru u bývalých dřevařských závodů

V těsné blízkosti stávající zbrojnice prochází modernizací místní obchod s potravinami, který by měl mít moderní vzhled

Plocha u bývalých dřevařských závodů u silnice I/14 na výpadovce na Ústí nad Orlicí

Na webové stránce obce na dotaz "referendum" jen odkaz na doplňující dokumenty,...

na facebooku vůbec nic.

Neoficiální vizualizace stavby

Aktuální podoba hasičské zbrojnice
Foto: (rup), facebook

Linkuj elánek Linkuj.cz  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Jagg.cz  Jagg.cz  |   Digg  Digg
Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Potštejn
Obyvatelé řekli v referendu Ne. Co bude dál s hasičskou zbrojnicí? Zeptali jsme se zastupitelů
Obyvatelé v místním referendu řekli ne výstavbě hasičské zbrojnice
Divadelní akce se blíží
Hasiči snesli zraněnou osobu z nepřístupného terénu
V lomu došlo po kolizi tatrovky a bagru k tragédii
Potštejnské TICčko navštívil polský cyklista
Divadlo na potštejnském hradě
V domku u hotelu našli nestabilní důlní trhavinu Permonex. Zlikvidovat ji musel přivolaný pyrotechnik
Českou Loirou projel peleton charitativní cyklotour Na kole dětem Podorlickem
Povídání o zámku, který vstal doslova z popela. 35 tisíc metrů čtverečních, kde se pořád něco děje
Zkolaboval při výšlapu na hrad. Záchranáři muže se zástavou srdce oživili
Cyklista bez helmy přepadl přes řidítka na silnici
Na místě současného minipivovaru stál pivovar. A co tam stálo ještě dřív?
Nastříkali ledovou plochu, pak si zahráli curling
Na Ústí či Svitavy přes Borohrádek? Ano, kvůli uzavírce v Potštejně
Dědkostav opravuje a udržuje hrad
Opilý řidič usnul za volantem. Odneslo to jen zábradlí
Pozvánka na potštejnské divadelní dění
Na skautském táboře vařil dětem Láďa Hruška
Stavbaři opět uzavřeli průjezd Potštejnem
Silničáři uzavřeli průjezd Potštejnem, počítejte s objížďkou
Při průjezdu Potštejnem čekejte zdržení, začala oprava vozovky
Noční hrané prohlídky hradu Potštejn
Festival Divadelní Potštejn 2015
Škorpioni přijali výzvu a z údolí vytahali pět přívěsných vozíků bordelu
Auta se srazila v zatáčce uprostřed křižovatky
Čarodějnické prohlídky
Velikonoce a řemeslný jarmark
Policie hledá patnáctiletého chlapce, utekl z dětského domova
Premiér hledal bubáky na zámku

Gymnazisté vystoupili na Den studenstva
18.11.2019 | 07:11 | Ústí nad Orlicí

V univerzitním kampusu mají náměstí Václava Havla, na Pivovarském náměstí pak vyvrcholily oslavy 30. výročí sametové revoluce
17.11.2019 | 09:25 | Královéhradecký kraj

Gymnázium podporovalo stávku vysokoškoláků
17.11.2019 | 07:11 | (rup)

Vzpomínková akce na sametovou revoluci
16.11.2019 | 19:48 | TV Rychnov

30 významných osobností obdrží pamětní klíče jako symbol 30 let od listopadu 1989
14.11.2019 | 11:21 | Orlický.net

Země česká, domov můj! Podívejte se na dokument Něžná revoluce
12.11.2019 | 10:00 | Orlická TV

Náhodný nálezce objevil 3000 let starý unikátní meč
07.11.2019 | 17:17 | Orlický.net

Obyvatelé v místním referendu řekli ne výstavbě hasičské zbrojnice
02.11.2019 | 07:32 | (rup)

Prezident vyznamenal veteránku Boženu Ivanovou
30.10.2019 | 12:05 | Ústí nad Orlicí

Setkání seniorů za zvuku swingu
29.10.2019 | 00:54 | Bludička Mokřinka

Rozhledna na Velké Deštné je v provozu. Vedle politiků potkali velcí i malí turisté třeba bludičky nebo hejkala
27.10.2019 | 07:09 | Junior TV

101. výročí vzniku samostatného Československa
26.10.2019 | 08:15 | Ústí nad Orlicí

Dobruška a Opočno budou mít společný domov pro seniory
19.10.2019 | 10:37 | Dobruška

Hejtmani mají zájem na důsledném prošetření celého případu rodičky z Vamberka a nastavení systému spolupráce obou krajů. Dalším představitelům z hradeckého kraje je to fuk?
18.10.2019 | 09:01 | Pardubický kraj

Na hejtmanství má proběhnout schůzka kvůli poškození zdraví miminka z Vamberka
17.10.2019 | 06:27 | (rup)zprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Gymnázium podporovalo stávku vysokoškoláků
Vzpomínková akce na sametovou revoluci
30 významných osobností obdrží pamětní klíče jako symbol 30 let od listopadu 1989
Anketa k 17. listopadu 1989 po 20ti letech
Ústí nad Orlicí
Gymnazisté vystoupili na Den studenstva
Vedení města diskutovalo opět s veřejností
Konala se beseda se seniory o bezpečnosti
Den válečných veteránů připomněli také v Ústí nad Orlicí
Žamberk
Modernizace ústavní čistírny odpadních vod v Albertinu je přínosem i pro město
30 LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE - pozvánka na akce k výročí v Žamberku
Město Žamberk předalo Ceny města pro rok 2019
V Žamberku se bude bruslit
Lanškroun
Probíhá výběrové řízení na stavbu polikliniky, první lékaři podepsali smlouvy
Plastici s filharmonickým zvukem zvedli diváky ze židlí
Co znamená vésti koně? Plastic People a Filharmonie Brno se představí v unikátním projektu
Senior doprava v Lanškrouně od října využívá nový automobil
Nové Město nad Metují
Rezecký most přes Metuji je opět v provozu
Na křižovatce se srazila dvě auta. Odnesli to cestující i lampa pouličního osvětlení
Ženy v běhu a Teroristka. To jsou oceněné filmy na Festivalu komedie
Školáci dostali k začátku školního roku novou tělocvičnu
Dobruška
Tragická nehoda osobního a nákladního vozu: 68letý řidič osobního vozu střet nepřežil.
Chvilka nepozornosti za volantem se nevyplatila. Auto skončilo v příkopu převrácené na střeše
Během slavnostního večera ocenili zpěvačku Věru Martinovou
Svatováclavské slavnosti 2019
Letohrad
Vyasfaltovaný chodník jako základ budoucí cyklostezky
Plameny zničily nákladní auto
Zaměstnanci firmy nebudou v budoucnu zabírat parkovací místa lidem ze sídliště
Sídliště se dočká revitalizace. Radnice uspěla s žádostí o dotaci
Kostelec nad Orlicí
30 let svobody
Pohovka lehla popelem. Byt budou muset vymalovat
Nejlepší houslisté a violoncellisté koncertovali na Novém Zámku
Zmizela motorka. Zřejmě pod rouškou noci
Choceň
Auto na kruháku srazilo nezletilého cyklistu. Řidička sice zastavila, později ale odjela
Hasiči lovili uhynulé ryby
Do komunálního odpadu už žádné plasty či bioodpad. Jinak popeláři popelnici nevyvezou
Požár krmelce zřejmě založil žhář
Týniště nad Orlicí
Nález válečné munice: Místo hříbků vykukovala z pod listí dělostřelecká výcviková střela
Tradiční týnišťské posvícení bude letos v sobotu 21. září
Proč se běhá po pralese. Charitativní akce přispěla víc jak dvaceti tisíci
Na Rychnovsku po pěti letech opět vykvetly vzácné orchideje. Může za to chladný a deštivý květen
Vamberk
Srazila se dvě auta, jeden člověk se zranil
Na návěsu kamionu začala hořet pneumatika
Osobák prorazil zábradlí a skončil v řece převrácený na střechu
Palisády kruhového objezdu si vyžádaly život dalšího motorkáře
Česká Skalice
Modeláři z České Skalice mají novou klubovnu
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Náchodští hasiči cvičili na Rozkoši záchranu osoby, pod kterou se propadl led
Rokytnice v Orlických horách
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Sovětská okupační vojska se již nemají kam vrátit. Začala demolice vybydlené ubytovny mužstva a důstojníků
Bagr, jeřáb a traverzy. Víte, jak se usazuje mnohatunová střílna v 21. století?
Opravili nebezpečnou křižovatku, teď připravují parkoviště
Česká Třebová
Hrubé chyby a tristní koncovka rozhodla o prohře České Třebové proti Chotěboři
Obří vrtulník pomohl energetikům usadit stožár
Fotbalová prohra Kohoutů
TECHNOhrátky ovládli roboti a zaujal také tajuplný teremin
Opočno
Dobruška a Opočno budou mít společný domov pro seniory
Na tradiční sokolnické setkání se sjeli milovníci lovu z celé Evropy
Na stavbě obchvatu se převrátil plně naložený náklaďák
Kupkovy Plochy příčné II jsou již teď ke shlédnutí
Náchod
Den válečných veteránů v Náchodě
Nová kontejnerová stání v Náchodě
Zapaloval živé ploty. Policie obvinila mladistvého žháře
Dokončené opravy místních komunikací v Náchodě
Jablonné nad Orlicí
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Společná výstava tří ZUŠ
Borohrádek
Ujíždějící BMW zastavil varovný výstřel. Řidič neměl papíry a byl pod vlivem drog
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Odstartoval celorepublikový řetězec dobrých skutků
Žáci základní školy by příští rok mohli sportovat na moderním hřišti
Jaroměř
Policie hledá svědka nehody automobilu s chodcem
Auto parkovalo na vyhrazeném místě pro invalidy. Ten ve vozidle zřejmě neodjel
V Rakousku ukradl audinu. Na Náchodsku ji musel odevzdat policistům
Radnice chystá kroky k zadržení vody v krajině, která by se tak přiblížila své přirozené podobě
Králíky
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Jedete na Cihelnu? Stavte se také v pěchotním srubu nebo v muzeu celnictví
Hradec Králové
V univerzitním kampusu mají náměstí Václava Havla, na Pivovarském náměstí pak vyvrcholily oslavy 30. výročí sametové revoluce
Kambodžská absolventka Univerzity Hradce Králové křtila na své alma mater vlastní knihu
Červená není návrh, ale příkaz. Dopravní policisté v ulicích zjistili 15 hříšníků
Mountfield HK porazil v osmifinálovém zápase Champions Hockey League německý Adler Mannheim 1:0
Vysoké Mýto
Na náměstí je k vidění putovní výstava Než přišla svoboda
Speciální škola se na dni otevřených dveří pochlubila nejen novou kuchyňkou
M-klub patřil na jeden den opět bubeníkům
Oslavují sto let skautingu
Pardubice
Policisté cizinecké policie kontrolovali ubytovny. Jednoho cizince zajistili a udělili 9 pokut
Tyršovy sady jsou Parkem roku 2019
Během jedné noci vzplálo deset kontejnerů na odpad
Před divadlem se zapálil člověk. Kolemjdoucí osobu uhasili, vrtulník pak transportoval na popáleninové centrum
Litomyšl
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
V brownfieldu postaví Lidl. Budova musí respektovat historický ráz lokality
Kraj chce ve spolupráci s městem vybudovat 77 parkovacích míst v Litomyšlské nemocnici
Solnice
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Nedobrzdil a naboural. Nezkušený řidič přijde možná o papíry, které ještě ani nedostal
Orlické hory
Rozhledna na Velké Deštné je v provozu. Vedle politiků potkali velcí i malí turisté třeba bludičky nebo hejkala
Autobusu upadl přívěs na jízdní kola. A s ním část karoserie
Rampepurda rampepurďácká má svoji sochu. Už jste ji byli navštívit?
Přes horké počasí vyrazili do hor cyklisté, 70 z nich závodí v rámci 4. ročníku Mamut Bike-O
Podorlicko
Za 24 hodin dvě vážné nehody s tragickým koncem. U obou událostí zasahoval také vrtulník záchranářů
Motorkáři měli krásné počasí, ale neměli dobrý den
Dan Bárta odkládá koncerty v Bystrém a v Pardubicích. Kvůli zdravotním komplikacím kytaristy
Polsko-českým regionem projela veteránská rally
Rychnovsko
Náhodný nálezce objevil 3000 let starý unikátní meč
Pět nehod za dva dny
Za volantem neměli co dělat. Delší čas za něj neusednou
Hasiči likvidovali tři víkendové nehody
Orlickoústecko
Došlo ke střetu tatry a autobusu. Policisté hledají cestující
Poškozená plynová přípojka a havarované auto do stromu
Řidička se s autem doslova zapíchla do mostku
Orlickoústecko se dočkalo knihy z nebe
Náchodsko
Policejní akce HAD přistihla podnapilé mladistvé
Zahraniční dělník vypil tři lahve rumu, pak ulehl na gauč a tvrdě spal. Jenže nebyl ve svém bytě
Podvodníci na internetu připravili obchodní firmu o čtvrt miliónu korun
Utopená dodávka, bahno na silnicích, sklepy plné vody

provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2019 | ISSN 1803-6317 | za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků
zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje | | gdpr | ceník inzerce | admin
TOPlist Google+