03.10.2018 10:35
Orlický.net
Zpravodajství
zajímavosti
Zobrazeno
1063x
Hodnocení
|
Vamberk proslul ve světě jako město krajky. Avšak v minulosti byl také městem hrnčířů, a to možná mnohem dříve než krajkářek. To vše odhalí nová výstava rychnovského muzea, která představí nové, ale i starší nálezy hrnčířských pecí ve Vamberku.
Vernisáž výstavy proběhne v pátek 12. října od 17 hodin v Muzeu krajky Vamberk. Úvodní slovo pronese kurátorka výstavy Martina Beková. "Archeologický výzkum ve městě je náhodnou mozaikou, kde místa vykopávek určuje výlučně záměr stavebníka. Shodou všech okolností došlo v průběhu pěti let k odkryvu několika hrnčířských pecí. Z rozložení nálezů se před námi rýsuje hrnčířská ulička, kterou zmiňuje ve své práci o dějinách Vamberka i J. F. Král,“ říká na úvod autorka výstavy Martina Beková.
První nálezy hrnčířské pece byly zachycené již při výkopech pro Boháčovu vilu na počátku 20. století. Před čtyřmi lety byla zachráněna zčásti rozbagrovaná pec na parkovišti za dnešním obchodem Coop. K těmto nálezům se pak přidávají nové objevy nejméně čtyř dalších pecí odhalených při rekonstrukci rodinného domu na rohu Hlavsovy a Pekelské ulice.
"Při rekonstrukci domu čp. 64 byly objeveny postupně čtyři pece. Všechny však hrnčíři nepoužívali naráz. Časově je lze zadatovat mezi počátek 15. a polovinu 17. století,“ upřesňuje dataci nálezů archeoložka Beková. Místo objevu muselo tedy být tradičním sídlem hrnčířské dílny. Počet pecí však není konečný. "Nedotčená zahrada náležící k domu uchovává tajemství, které odhalí až budoucí generace archeologů,“ dodává kurátorka výstavy.
Samotná datace pecí by byla velice náročná, avšak usnadňují ji zlomky nepovedené keramiky, které byly přidávány do jílové omazávky z důvodu lepší tepelné setrvačnosti. Nejstarší keramika z počátku 15. století nese jasné archaické prvky. Zajímavostí jsou i keramické značky a příměs železné rudy, která zlepšuje vlastnosti keramiky, ale také jí dodává zajímavý vzhled. Zcela odlišná byla pec časově nejmladší, a to jak stavbou, tak typem tvarů keramiky. Mění se i úprava povrchu, kdy je keramické zboží upraveno vnitřními polevami, což zásadně mění jeho užitkové vlastnosti.
"K zásadnímu zlomu dochází před polovinou 17. století. Vliv mohly mít jak válečné události třicetileté války, tak reorganizace hospodářského života po bitvě na Bílé hoře, kdy například J. F. Král píše, že v roce 1704 patří hrnčíři již k cechu tkalcovskému,“ nastiňuje situaci Martina Beková.
Kromě nálezu keramických pecí byl při archeologickém výzkumu zachycen též dřevěný vodovod s železnými spojkami, který přiváděl vodu v zajímavé trase, mezi ulicemi Pekelskou a Žamberskou. Položen byl zřejmě v 18 století a jedná se o zajímavou ukázku historické infrastruktury města.
Výstava Středověká hrnčířská ulička bude otevřena od 13. října do 6. ledna 2019 v Muzeu krajky Vamberk.
|